Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Samozvaní spasitelé zdraví

Česko

POSTŘEH

Odborníků na zdraví máme, zdá se, v naší zemi už více než odborníků na fotbal. Problém je, že zatímco diskuse o fotbalu v gastronomických zařízeních konečnou sestavu reprezentací sportovních oddílů nebo reprezentaci národní prakticky neovlivňují, teze odborníků o tom, co máme, musíme nebo nesmíme jíst, ovlivňují část laické veřejnosti podstatně.

Téměř nic z toho, co spasitelé našeho zdraví nabízejí veřejnosti jako zaručené informace, ale není pravda. Minimálně v tom, že nic neplatí obecně.

Co může vyhovovat jednomu, může být pro jiného třeba i nebezpečné, o tom se však obvykle cudně mlčí. Zejména při prezentaci zdraví prospěšných potravin a především potravinových doplňků jde přitom především o marketing a emoce.

Zvláště když je údajná zdravotní či nutriční prospěšnost v potravinách a potravinových doplňcích přítomných látek vtělena do nápisů na jejich obalech. Ve veřejnosti bohužel stále ještě není známo, že zdravotní a nutriční tvrzení mohou být na obalech uváděna pouze v tom případě, že jsou tyto účinky potvrzeny Evropským úřadem pro bezpečnost potravin. Ten ovšem více než 80 procent všech takových tvrzeních zamítá, a pokud jsou i nadále na obalech uváděna, jde o porušení evropských zákonů a měly by následovat sankce. Ty zatím přicházejí jen v jednotlivých a nejkřiklavějších kauzách, jinak se prodej potravin a potravinových doplňků zakazuje jen v těch případech, že výrobky obsahují nepovolené látky, případně mají nadlimitní obsah látek povolených. Přesto se blíží podle všeho doba, kdy nedoložená tvrzení nebude možno používat, což je dobře.

Spotřebitel je totiž jejich prostřednictvím především manipulován a maten. Naopak informace o takzvaných přídatných látkách, lidově zvaných éčka, z obalů potravin zřejmě nezmizí. Podstatné přitom je, že éčka jsou povolené látky a bez nich by nebylo možné téměř žádnou potravinu vyrobit.

Mezi éčka patří třeba i sůl, o níž je i z pohádek známo, že je v gastronomickém smyslu nad zlato. Jistě, nic se nesmí přehánět, ani konzumace soli, ani koncentrace počtu éček v potravinách.

Je ale holý nesmysl, že existují potraviny bez éček a že jsou éčka škodlivá, jak se to nedávno na příkladu salámů snažilo spotřebitelské veřejnosti vsugerovat sdružení, které má za cíl spotřebitele chránit. Jestli někomu nějaké éčko škodí, je to individuální, ne obecný problém. Kdyby totiž škodilo obecně, bylo by zakázáno. To se také občas děje a příslušné zákazy tedy fakticky demonstrují reálnou aplikaci postupujícího vědeckého poznání do praxe. Výkřiky spasitelů zdraví a zájmových organizací ale nemají s vědeckým poznáním nic společného. Rozlišujme to.

***

Téměř nic z toho, co spasitelé našeho zdraví nabízejí veřejnosti jako zaručené informace, ale není pravda

O autorovi| PETR HAVEL, autor je publicista

Autor: