Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šance má Filla, Sís i Pamuk

Česko

Sedmý ročník knižních cen Magnesia Litera zná nominace v jednotlivých kategoriích

Již 20. dubna bude znám sedmý vítěz Knihy roku Magnesia Litera, který si odnese odměnu 200 000 korun. Vzejde z knižních titulů nominovaných v osmi kategoriích.

Loňským vítězem se stal Jiří Našinec za překlad románu Simion Výtažník rumunského autora Petra Cimpoesa. V překladatelské kategorii, v níž bývá tradičně největší počet přihlášených, se letos mezi trojici nominovaných dostal román Jmenuji se Červená tureckého nositele Nobelovy ceny za literaturu Orhana Pamuka. Jeho konkurentem bude další rozsáhlý román s názvem Den co den pocházející z dílny německy píšící autorky s maďarskými kořeny Terézie Mory. Básnickou tvorbu zastupuje výbor V těle světa z díla Andrése Sáncheze Robayny, autora z Kanárských ostrovů.

Ostře sledovaná bývá vždy také kategorie Litera za prózu. Nominace se dočkal autor řady knih Lubomír Martínek s nejnovějším svazkem povídek Olej do ohně. Próza K moři je naopak debutem mladé autorky Petry Soukupové. Třetím titulem pak je kniha Elišky Vlasákové Jedním okem, vracející se do poválečné doby.

Tři velká jména se objevila v kategorii Litera za nakladatelský čin. Porota vybrala dokončené třináctisvazkové Spisy Franze Kafky vydávané nakladatelstvím nesoucím jméno tohoto autora, dále sedmnáctisvazkové Spisy Sigmunda Freuda, které připravilo Psychoanalytické nakladatelství, a také čtyři díly Korespondence Boženy Němcové.

V kategorii naučné literatury nominaci získal Vojtěch Lahoda za monografii výtvarníka Emila Filly (Academia), která byla připravena k jeho loňské výstavě. Soupeřem jí bude historická kniha Vratislava Vaníčka s názvem Soběslav I. -Přemyslovci v kontextu evropských dějin v letech 1092-1140 a pak druhý díl encyklopedie Světa jiné hudby z pera Zdeňka K. Slabého a Petra Slabého.

Z nominací ve zmíněných čtyřech kategoriích již během uplynulých šesti ročníků cen Magnesia Litera vzešla Kniha roku. Tituly ze zbývajících čtyř kategorií cen Magnesia Litera na toto ocenění však stále čekají.

Sny, Přízraky i Fízl Odborná porota letos v básnické kategorii zvolila Sny..., výbor z již vydané tvorby doplněný novými texty autora starší básnické generace Zbyňka Hejdy. K mladším básníkům naopak patří Milan Děžinský. Nominaci získala - stejně jako v roce 2004 jeho předchozí kniha veršů Slovník noci - sbírka Přízraky. Trojici doplňuje debutový výbor z díla Taša Andjelkovského s názvem Spálov.

V nominacích na Literu za objev roku byl letos takový přetlak, že má nakonec čtyři položky. Z české prózy byla vybrána kniha Markéty Pilátové Žluté oči vedou domů, z poezie sbírka Suť Jonáše Hájka, dále monografie Martiny Lustigové o Karlu Kramářovi a rovněž překlad románu Jmenuji se Červená Orhana Pamuka, jehož autorem je debutant Petr Kučera.

Nejnovější kategorií, která byla uvedena teprve v loňském roce, je Litera za publicistiku. V ní se setkala pestrá trojice: Fízl Petra Placáka, Borgesův svět Václav Cílka a knižní rozhovor Aleše Palána s Janem a Gabrielem Florianovými s názvem Být dlužen za duši.

Silnou konkurenci pak vykazuje rovněž trojice knih pro děti a mládež. Vedle několika cenami ověnčené knihy Zeď Petra Síse totiž porota vybrala Záhádky výtvarníka Petra Nikla a svazek s názvem Knihafoss Marky Míkové, popisující cestu na Island.

Výsledky letošního ročníku včetně jmen laureátů letošní Litery za přínos české literatuře a Kanzelsberger ceny čtenářů budou vyhlášeny 20. dubna na slavnostním večeru v Městské knihovně v Praze. Přímý přenos ceremoniálu, moderovaného opět písničkářem Janem Burianem, bude od 20 hodin vysílat ČT 2.

***

Magnesia Litera

- nominace 2008

Litera za nakladatelský čin

Spisy Franze Kafky

(Nakladatelství Franze Kafky)

Spisy Sigmunda Freuda

(Psychoanalytické

nakladatelství)

Korespondence Boženy

Němcové (NLN)

Litera za překladovou knihu

Andrés Sánchez Robayna:

V těle světa

(přeložil Petr Zavadil, Fra)

Terézia Mora: Den co den

(přeložil Tomáš Dimter,

Odeon)

Orhan Pamuk: Jmenuji se

Červená

(přeložil Petr Kučera, Argo)

Litera pro objev roku

Markéta Pilátová: Žluté oči

vedou domů (Torst)

Jonáš Hájek: Suť (Fra)

Martina Lustigová: Karel

Kramář (Vyšehrad)

Petr Kučera za překlad knihy

Orhana Pamuka Jmenuji se

Červená (Argo)

Litera za knihu

pro děti a mládež

Marka Míková: Knihafoss

(Baobab)

Petr Sís: Zeď (Labyrint/Raketa)

Petr Nikl: Záhádky (Meander)

Litera za naučnou literaturu

Zdeněk K. Slabý a Petr Slabý:

Svět jiné hudby II. (Volvox

Globator)

Vojtěch Lahoda: Emil Filla

(Academia)

Vratislav Vaníček: Soběslav I. -

Přemyslovci v kontextu

evropských dějin v letech

1092-1140 (Paseka)

Litera za prózu

Lubomír Martínek: Olej do

ohně (Paseka)

Petra Soukupová: K moři

(Host)

Eliška Vlasáková: Jedním okem

(Triáda)

Litera za poezii

Zbyněk Hejda: Sny...

(Společnost pro Revolver

Revue)

Milan Děžinský: Přízraky (Host)

Tašo Andjelkovski: Spálov

(Torst)

Litera za publicistiku

Petr Placák: Fízl (Torst)

Václav Cílek: Borgesův svět

(Dokořán)

Být dlužen za duši. Rozhovor

Aleše Palána s Janem

a Gabrielem Florianovými

(Host)

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat