Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Někteří členové Pirátů mají ke smlouvě se STAN výhrady. Bartoš ve spojenectví vidí šanci pro lepší budoucnost Česka

PRAHA Předseda Pirátů Ivan Bartoš věří, že po sněmovních volbách bude už jeho strana prosazovat svůj program ve vládě. Řekl to v sobotu na on-line fóru pirátské strany. Její členové na tomto fóru kvůli covidu rokují na dálku. Bartoš ve svém úvodním slově řekl, že stojí za předvolebním spojením s hnutím Starostové a nezávislí. Někteří členové Pirátů mají ke smlouvě se STAN výhrady a pocit, že jim příliš ustoupili.

Bartoš ocenil straníky a příznivce za práci, kterou odvedli. Připomněl, že členové Pirátů nyní ve vnitrostranickém hlasování rozhodují o schválení koaliční smlouvy se Starosty a nezávislými. „My máme za sebou sedm měsíců příprav, tvrdých vyjednávání a konstruktivní práce, která podle mě má a měla velký smysl. A já zcela odpovědně říkám, a není to tajemství, že za tím koaličním spojením se STAN pro volby stojím,“ prohlásil Bartoš. „Vidím v tom spojení výrazně větší šanci pro lepší budoucnost Česka,“ řekl.

„Cítím od lidí obrovskou podporu a důvěru pro pirátskou stranu,“ řekl také. „Věřím že díky naší píli odvaze, ale i politické vyspělosti a připravenosti budeme po nadcházejících volbách náš program prosazovat ve vládě této země,“ dodal.

Adam Bartoš a Vít Rakušan
Předseda Pirátů Ivan Bartoš dorazil na Národní třídu, aby si připomněl památku...

Výhrady ke spojení se STAN vznesla eurposlankyně Markéta Gregorová. Míní, že Piráti Starostům v některých bodech ustoupili až příliš. Piráti podle ní měli silnější pozici. Řekla, že nemluví jen za sebe, ale i za další členy strany. Poukázala na to, že spojení přinese navíc jen pět nebo šest poslaneckých mandátů než v případě samostatné kandidatury. Většina hraničních mandátů je podle ní na Pirátech, zatímco Starostové je podle ní mají jisté. „STAN není zárukou tlačení pirátských myšlenek,“ řekla.

Vadí jí i tzv. výhrada svědomí u hlasování o manželství stejnopohlavních párů. V koaliční smlouvě je, že strany podpoří rovnoprávné sňatky lidí stejného pohlaví. Je u toho ale dodatek, že poslanec může uplatnit zásadní výhradu svědomí, tedy že pro to nemusí hlasovat.

Poslanec Lukáš Čermohorský v reakci na ni poznamenal, že ve sněmovně často záleží i na jediném hlasu. Předseda Poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek uvedl, že Piráti postupovali tak, aby byl výsledek přijatelný pro oba subjekty. Nátlakem by podle něj bylo možné získat pouze falešný souhlas, kdy druhá strana sice dá najevo, že souhlasí, ale bude se cítit nekomfortně a uvnitř s tím souhlasit nebude.

Předseda senátorského klubu SEN 21 a Pirátů Václav Láska řekl, že je v zájmu země, aby Piráti vyhráli sněmovní volby. „A nechceme dělat nic proti tomu, aby tento zájem byl naplněn. Tedy říkám otevřeně, že nepodpoříme žádný konkurenční subjekt ve sněmovních volbách. A když nás nebudete moc zlobit, tak vám tam naházíme přímo i naše hlasy,“ dodal Láska.

Piráti v sobotu také představí veřejnosti své volební lídry do letošních sněmovních voleb a vyhodnotí výsledky v loňských krajských, senátních i evropských volbách. Bartoš poukázal na to, že Piráti jsou nyní zastoupení ve všech patrech politiky, od komunální úrovně přes kraje, sněmovnu i Senát až po Evropský parlament. Například v kladenském obvodu loni uspěla kandidátka Pirátů Adéla Šípová.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...