Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šance pro ´věčné studenty´

Česko

  15:33
PRAHA - „Věční studenti“ ročně zaplatí školám miliony korun za to, že studují déle, než mají. Vysoké školy ale často až desetitisícové poplatky roky vyměřovaly špatně. Neodůvodňovaly totiž, proč a kolik mají studenti platit. Nejvyšší správní soud proto teď studentům nepřímo vzkázal: Suďte se. To navíc umožňuje i novela vysokoškolského zákona.

studenti - ilustrační foto foto: Pavel Wellner

Poplatky za překročení standardní doby studia přitom ročně platí tisíce studentů a školy od nich inkasují miliony. Částky, které studenti platí, se na každé škole liší, a někdy dost výrazně. Minimální poplatek je necelých pět tisíc korun za semestr, horní hranice stanovena není.

Na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni tak studentům účtují až 35 tisíc korun za každý započatý semestr studia. Univerzita Karlova jednotlivým fakultám pro vyměření poplatků stanovila meze – nesmí být vyšší než 27 tisíc korun za akademický rok. Jen ve výjimečných případech škola může poplatek odpustit nebo snížit.

Kvůli poplatkům se se školami soudily už desítky studentů. Nyní se ale jeden z případů dostal až před Nejvyšší správní soud. Ten se zabýval kauzou bývalého studenta Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, který školu žaloval za to, jak mu poplatek stanovila. A uspěl. „Není vůbec zřejmé, na základě jakých skutečností univerzita ke svému závěru dospěla,“ říká soud. Univerzita nyní bude muset o poplatku znovu rozhodnout.

Masarykova univerzita ale s výrokem soudu nesouhlasí. Podle ní rozhodnutí o poplatcích nebylo v inkriminované době správním rozhodnutím. Studenti proto podle univerzity nemají právo bránit se u správního soudu. Soudci si ale myslí opak. „Rozhodnutí o poplatcích podléhá přezkumu,“ rozhodl jednoznačně soud.

Bývalý student univerzity ale ještě nemá vyhráno. „Zvažujeme další postup. Dokonce nevylučujeme, že se obrátíme na Ústavní soud,“ řekla mluvčí školy Tereza Fojtová. „Nejvyšší správní soud se totiž vůbec nezabýval našimi argumenty a zastal se jen studentů,“ doplňuje kancléř univerzity Jiří Nantl.

Podle vysokoškolského zákona mohou studenti zdarma studovat čtyři, respektive šest let – podle toho, zda jsou na bakalářském, nebo magisterském programu. Pokud tuto dobu přesáhnou, musí podle zákona platit. Jen na Univerzitě Karlově platí čtyři až pět tisíc studentů.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat