130 let

Sanitku zavolali až po půlhodině

Česko

Smrt devítileté Anny zůstává neobjasněna. K jedinému podezřelému zatím žádné přímé stopy nevedou

PRAHA Otazníků v případu zavražděné devítileté Aničky neubývá. A jasno není ani kolem smrti jediného podezřelého. Téměř půl hodiny trvalo vězeňské ostraze, než obviněnému muži přivolala záchranku. Přesto vedení vězeňské služby nepřipouští, že by chyboval personál, který měl vězně Otakara T. ohlídat.

Dozorce našel přidušeného vězně podle údajů pankráckého žaláře ve tři čtvrtě na tři nad ránem. „Neprodleně přivolal lékaře a zahájil oživovací pokusy,“ popisovala případ mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová. Dozorce však potřeboval na přivolání záchranky skoro půl hodiny. „Oznámení jsme přijali deset minut po třetí hodině, na místě jsme byli za šest minut,“ řekla LN mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová. V takových případech jde přitom podle lékařů o každou minutu.

Přesto si vězeňská služba žádné selhání nepřipouští. Jasno o celém případu měla už pouhé dva dny po sebevražedném pokusu.

„Na základě dosavadního šetření bylo vyloučeno porušení právních předpisů,“ vzkázalo do médií vedení vězeňské služby v den, kdy Otakar T. podlehl následkům pokusu o sebevraždu. Pouhý týden pak potřebovali pracovníci generálního ředitelství na sepsání detailní zprávy pro ministerstvo spravedlnosti.

Právě rychlost šetření mnohé zaráží. Šéf vězeňské služby Jiří Tregler už si vyslechl výtky od ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který mu vrátil zprávu z interního šetření k dopracování.

Čeká se na výsledky pitvy Postup vězeňské služby se nezdá ani právním expertům. „Je překvapivé, že měla jasno o tom, že nepochybila, tak rychle,“ říká František Valeš, právník a spolupracovník Českého helsinského výboru, který se věnuje mimo jiné i právům vězňů. Nevylučuje, že generálnímu ředitelství věznic pošle stížnost. „Počkáme na finální zprávu pro ministerstvo, pak uvidíme,“ dodává. „Vyšetřování sebevražd ve věznicích by mělo být hlubší, nejde jen o to prokázat, že byl vězeň kontrolován v zákonných intervalech,“ přidává se pražský advokát Jan Černý.

Navíc formulovat přesné závěry o okolnostech smrti není podle odborníků možné bez pitevní zprávy. „Teprve pitva může jasně prokázat, co bylo příčinou smrti. Mělo by se to vyšetřovat jako každé jiné podezřelé úmrtí a to trvá déle než týden,“ říká Valeš.

Pitevní protokol vězeňští inspektoři zatím neviděli. „Nemáme k dispozici zdravotní dokumentaci, s tou pracuje policie,“ říká Prunerová. A instituce odmítá i nařčení, že sebevraždu vězně prošetřila příliš rychle a nedůkladně. „Není žádná lhůta, jak dlouho má trvat interní vyšetření, liší se to případ od případu, my ale celou dobu říkáme předběžné závěry,“ hájí postup věznice mluvčí. Policie zatím nemá k případu oficiální závěr. Vyšetřování stále běží. „Čekáme na výsledky pitvy. Zatím případ šetříme jako sebevraždu, nelze ale vyloučit jiné závěry,“ říká policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Kriminalistům se stále nedaří najít přímý důkaz, že vrahem devítileté Aničky Janatkové je recidivista Otakar T. Žádnou stopu neposkytla ani expertiza dívčina těla. Znalci na něm neobjevili indicie, které by vedly k usvědčení pachatele.

5 MĚSÍCŮ pohřešovali policisté devítiletou Aničku, která se loni 13. října nevrátila domů ze školy.

1 BUŇKA stačí genetikům k analýze DNA, k odhalení jedince tak poslouží často jediný vlas či kapka krve. Aby byla stoprocentní jistota, zkoumají znalci pražského kriminalistického ústavu šestnáct sekvencí DNA (určité úseky DNA se v krátkém motivu několikrát po sobě opakují). Stopy přitom podle odborníků vydrží léta - na suchém místě často až dvacet let.

OTAKAR T. byl od počátku hlavním podezřelým. Teprve po nálezu těla jej kriminalisté obvinili z vraždy, znásilnění a krádeže vloupáním. Muž se ve vazbě minulý týden pokusil o sebevraždu, ve středu pak na následky zranění zemřel. Předtím odmítl vypovídat. Policie tak nemá konkrétní důkaz, že je skutečným a jediným pachatelem.

70 PROCENT vzorků DNA z místa činu je nepoužitelných, shodují se odborníci na genetiku. Právě od expertizy těla dívky si přitom detektivové hodně slibovali. Jenže první závěry hovoří o tom, že žádnou stopu k usvědčení Otakara T. neposkytla. Kriminalistům tak zbývá poslední naděje z rozboru oblečení, které měla dívka na sobě.

13 otázek, které jsou bez odpovědi * Kdo zabil a znásilnil devítiletou Aničku? Policie od loňského října podezírá jediného muže: recidivistu Otakara T. Dřív, než se kriminalistům podařilo muži vraždu a znásilnění prokázat, zemřel. Policie případ stále vyšetřuje a nevylučuje, že za smrtí dívky stojí i jiní pachatelé. *Kde přesně pachatel Aničku přepadl? Dívka se při cestě ze školy rozloučila s kamarádkami na křižovatce s ulicí Pod Písečnou v pražské Troji. Tam byla také viděna naposledy. Domů to v tu chvíli měla asi deset minut pěšky. * Jaký by mohl mít Otakar T. k vraždě motiv? Spekulovalo se i o tom, že na pozadí jeho činu byl vztah k dceři -stejně staré, jako byla Anička. *Na jakém místě kriminalisté našli Aniččiny ostatky? Z taktických důvodů policisté dodnes neoznačili pravé místo, kde dívčino tělo objevili. Zahrabanou Aničku nalezli nedaleko ulice Nad Havránkou v pražské Troji. Místo, kde se prakticky okamžitě začaly objevovat plyšové hračky, se však ukázalo jako falešné. * Spáchal Otakar T. skutečně sebevraždu? I když sebevraždu policie považuje za nejpravděpodobnější, s jistotou to říci nedokáže. Protože nemá výsledky soudní pitvy, nemůže vyloučit cizí zavinění. * Proč by chtěl Otakar T. zemřít? Spekulace se různí. Buď byl vinný a bál se trestu, nebo vinný nebyl a nedokázal dál snášet pobyt ve vazbě. Podle odborníků na vězeňské prostředí to za mřížemi mají pachatelé deliktů páchaných na dětech obzvláště těžké. * Co napsal ve svém dopise na rozloučenou? Krátce před tím, než dozorci přidušeného muže našli, sepsal dopis. Jediné, co se dostalo na veřejnost, je, že se v něm nepřiznal. * Pochybila vězeňská služba při Otakarově hlídání? Vězeňská služba chybu odmítá, prý vězně kontrolovala v zákonem daných intervalech. *V kolik hodin se muž ve své cele oběsil? Přesný čas vězeňská služba říci nedokáže. „Lékařskou zprávu nemáme k dispozici,“ říká mluvčí pankrácké věznice Markéta Prunerová. * Zavolala vězeňská služba záchranku pozdě? Dozorce muže našel ve tři čtvrtě na tři v noci. Oznámení však pražští záchranáři dostali až ve tři hodiny deset minut. *Kdo byl tajemný spoluvězeň v Otakarově cele? Otakar T. nebyl v cele sám. V době, kdy se věšel na teplácích, prý druhý vězeň spal. Toto tvrzení řada odborníků zpochybňuje. Sebevraždy podle nich nebývají zrovna tiché. *Kdo byl Otakar T.? Zloděj, bezdomovec, nebo chytrý a dobře zaopatřený muž? Od samého začátku Otakar mátl policii svým vystupováním u výslechů. Přestože při prvním zatčení vypadal jako bezdomovec, na policejní stanici docházel v luxusních, dobře padnoucích oblecích. * Proč po svém druhém zatčení odmítal Otakar T. vypovídat? Když loni v říjnu našla policie na Aniččině odhozeném batohu Otakarovu DNA, s policisty normálně komunikoval. Přiznal, že měl batoh v ruce a prohlížel si ho. Po druhém zatčení mlčel.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás