Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Sanování starých problémů pod rouškou viru.‘ Česko má zásadní výhrady k rozdělování peněz z fondu obnovy EU

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Praha Česká vláda má zásadní výhrady proti způsobu rozdělování peněz z připravovaného evropského fondu obnovy, v jehož rámci by si měla EU půjčit na finančních trzích 750 miliard eur. Premiér Andrej Babiš (ANO) na čtvrtečním jednání sněmovního evropského výboru nevyloučil ani případné veto návrhu, pokud by se nepodařilo české připomínky vyřešit.

Ale především chce o věci jednat. ČTK to řekl předseda výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL). Jednání výboru bylo neveřejné, sněmovna o tom rozhodla kvůli riziku nákazy koronavirem.

Česko dlouhodobě kritizuje, že by se peníze z fondu obnovy měly rozdělovat podle míry nezaměstnanosti v letech 2015 až 2019. Státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková ve středu na videokonferenci pořádané Českou podnikatelskou reprezentací při EU řekla, že takové kritérium by nezohledňovalo dopady pandemie koronaviru. Česko chce při rozdělování peněz zvýšit význam propadu HDP, nejlépe v meziročním srovnání let 2019 a 2020.

Babiš na čtvrtečním jednání výboru vládní postoj potvrdil. „Jeho největší výhrada je přidělování prostředků na základě nezaměstnanosti s odvoláním na to, že řada zemí nezaměstnanost měla vysokou dávno před koronavirovou krizí. Že by si sanovaly svůj starý strukturální problém pod zástěrkou koronakrize,“ řekl Benešík. Předseda výboru se premiéra ptal, zda by byl připraven kvůli tomu návrh vetovat. „Byl poměrně rezervovaný k tomu, i když nakonec tuto možnost připustil s tím, že samozřejmě chceme jednat dál,“ řekl.

Hrdinková uvedla, že Česko ve svém odporu v rozdělování peněz podle dlouhodobé míry nezaměstnanosti není samotné. Podobný postoj podle ní zastávají i další státy z východní části EU, kterým se v uplynulých letech hospodářsky dařilo a vážně je zasáhlo zmražení ekonomiky kvůli pandemii. Zmínila Maďarsko, Bulharsko nebo pobaltské země.

Benešík upozornil, že z pátečního jednání Evropské rady, které se bude věnovat fondu obnovy, nelze očekávat konečnou dohodu. Videokonference evropských lídrů podle něj je neformálním jednáním, které nebude přijímat společné závěry. Před dalším summitem EU by se ale podle něj měl návrhem plánu obnovy zabývat nejen evropský výbor, ale i Sněmovna jako celek. „Všechny politické strany zastoupené v Poslanecké sněmovně budou mít příležitost se k tomu vyjádřit, eventuálně přijmout stanoviska a doporučení pro mandát premiéra před finálním hlasováním,“ řekl.

Výbor se ve čtvrtek zabýval také debatou o možném zajištění vlastních příjmů EU mimo peníze, které do jejího rozpočtu posílají členské státy. Babiš podle Benešíka uvedl, že neočekává, že by se na něčem takovém byly členské státy schopné dohodnout. Výbor také apeloval na českého premiéra, aby při jednáních o rozdělení evropských peněz kladl důraz na české projekty na ochranu proti suchu.

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Fyzioterapeut Pavel Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!