Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Santova adresa funguje i přes sexuální skandál

Česko

ANCHORAGE Obyvatelé aljašského městečka North Pole (Severní pól) mají opět důvod k oslavám. Městečku, které je údajným domovem Santa Clause, totiž hrozilo, že americká pošta po pětapadesáti letech zruší program, při kterém děti na Vánoce posílají dopisy právě na tuto aljašskou adresu, píše agentura AP. Americká pošta odstartovala program s názvem Operace Santa v roce 1954.

Dopisy dětí v něm byly rozesílány dobrovolníkům po celých Spojených státech a ti na ně poté odpovídali jménem elfů a Santových pomocníků. Minulý rok ale jeden z poštovních úředníků v Marylandu odhalil, že jeden z těchto dobrovolníků v minulosti spáchal sexuální delikt.

Příslušný úředník dokázal zasáhnout dřív, než stačil dotyčný dítěti odpovědět. Úřady to ale znepokojilo natolik, že se rozhodly zpřísnit bezpečnostní pravidla a nahradit příjmení a adresy kódy, které se dají rozluštit pouze na příslušné poště.

Nová opatření byla technicky příliš náročná a hrozilo, že bude program zrušen. Americká pošta ale minulý týden oznámila, že program bude zachován i za pomoci několika soukromých iniciativ, mezi které patří například i sdružení s názvem Santův pytel dopisů, jež čítá přibližně 100 dobrovolníků přímo v městečku North Pole.

Úvahy o zrušení programu vyvolaly vlnu nevole také u amerických zákonodárců.

Na ředitele poštovních služeb se osobně obrátil například demokratický senátor Mark Begich nebo republikánský poslanec Don Young. Po pátečním prohlášení poštovních úřadů se, zdá se, všem ulevilo. „Toto rozhodnutí vrátí ducha Vánoc zpět na Aljašku,“ reagovala senátorka za tento stát Lisa Murkowská.

***

Kam psát North Polar - Santa Claus P. O. Box 56099 North Pole Alaska 99705-1099 USA

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...