Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

SAP zaplatí Oraclu miliardy

Česko

Německá softwarová společnost SAP je výsledkem soudu zklamaná a zvažuje své další možnosti

NEW YORK V Kalifornii padl dlouho očekávaný rozsudek ve sporu o porušení softwarového copyrightu. Podle něho zaplatí společnost SAP konkurenčnímu Oraclu za zcizení duchovního vlastnictví obrovskou sumu 1,3 miliardy dolarů (24 miliard korun).

Německá softwarová společnost SAP je výsledkem zklamaná a zvažuje své další možnosti včetně odvolání. Porušení 120 autorských práv Celá kauza začala v roce 2005, kdy německá softwarová firma koupila texaskou společnost nesrozumitelného jména TomorrowNow (ZítraNyní) zaměřenou na údržbu a technickou podporu softwarů. Její sazby byly mnohem nižší než stejná služba poskytovaná výrobcem softwaru a SAP doufal, že se mu díky nejnižším možným cenám podaří přetáhnout zákazníky od konkurenčního Oraclu.

Ten však začal expandovat a vyvíjet novou generaci aplikací pro svou firmu PeopleSoft, takže firmě TomorrowNow se nepodařilo získat od Oraclu víc než několik set zákazníků a žádný profit. Vážné problémy začaly ve chvíli, když si pracovníci TomorrowNow obstarali přes zákaznická hesla přístup do databáze Oraclu.

Odtud nelegálně stahovali nejprve jen informace nutné k údržbě softwarových programů a potom se jejich pirátství rozšířilo na miliony dat, která odcizili ze serverů Oraclu. Podle soudu tím TomorrowNow porušila 120 autorských práv. Je zřejmé, že management firmy SAP od samého počátku věděl o ilegálních aktivitách své firmy.

Drama ze soudní síně Silicon Valley jako vystřižené z hollywoodského filmu začalo sedmihodinovým výběrem vhodných porotců právníky SAP a Oraclu.

Larry Ellison, spoluzakladatel Oraclu a jeho výkonný manažer, na začátek soudního přelíčení čekal celých dva a půl roku. Čtyřtýdenní soudní přelíčení se týkalo stanovení výše ztrát, které firma Oracle utrpěla. Na počátku přelíčení nebylo jasné, zda se bude jednat o desítky milionů či miliardy dolarů. Oracle k soudu přicházel s požadavkem pokuty ve výši dvou miliard dolarů.

Podle některých analytiků má medializovaný soud dvou konkurenčních firem vliv na trh ještě v jiné rovině. Snahou Oraclu, jehož zisky tvoří ze 70 procent právě údržba a podpora softwarové sítě, je především upozornit na nespolehlivost konkurence v oboru. „Oracle používá tuto taktiku k zastrašení nových účastníků na trhu,“ komentoval kauzu pro list Financial Times analytik Paul Hamerman. Jedná se skutečně o jednu z největších pokut za krádež duchovního vlastnictví. Dosud nejvyšší udělenou pokutou byla suma 1,67 miliardy dolarů v roce 2009 v soudním jednání proti firmě Abbott Laboratories. Tato pokuta zatím nebyla zaplacena, protože se firma odvolala. Čeští piráti na ústupu Průměrná výše odškodného v České republice za softwarové pirátství se pohybuje okolo 240 tisíc korun. Podle protipirátské agentury BSA patří Česká republika mezi dvacet zemí s nejnižší mírou softwarového pirátství. Zaujímá třinácté místo, i když českých 37 procent je pořád o dvě procenta vyšší než průměr zemí Evropské unie, který se drží na 35 procentech.

Softwarovým pirátům v české republice přituhuje, jenom od letošního května organizace bojující se softwarovými piráty obdržela více než 1600 oznámení, devadesát procent z nich anonymních. Podle BSA činí ztráty českých softwarových firem přibližně 3,6 miliardy korun.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...