Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sarko: S Brity přesvědčíme USA o klimatu

Česko

LONDÝN Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a britský premiér Gordon Brown včera na tiskové konferenci v Londýně přiznali, že v některých otázkách stále nemohou najít společnou řeč. Týká se to hlavně zemědělské politiky a britské účasti na jednotné měně a schengenském prostoru. Na řešení řady jiných aktuálních problémů však mají stejný názor. Například na nutnost zpomalit proces klimatických změn.

„Potřebujeme Brity, aby nám pomohli přesvědčit Američany,“ podotkl k tomu francouzský prezident. „Naše aliance je o to silnější, že ji nebudujeme proti nikomu jinému,“ zdůraznil Sarkozy a označil v té souvislosti za nesmyslné spekulace o ochlazování vztahů s Německem.

Sarkozy rovněž vysvětloval francouzské návrhy na posilování evropské obrany. Podle něj nejsou namířeny proti Severoatlantické alianci, protože tu evropská obrana nikdy nemůže nahradit.

„Není to buď, anebo, ale doplněk,“ zdůraznil Sarkozy. Brown jeho slova sice nekomentoval, ale Británie tradičně brání všemu, co by jakkoli zpochybňovalo NATO. Ačkoliv na druhé straně na četné evropské obranné projekty přistoupila už na základě dohody předchozích vlád.

Sarkozy včera zdůraznil, že obě země mají dohromady dvě třetiny obranné kapacity EU, takže mají v této oblasti zvýšenou zodpovědnost.

Autor: