Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Satirickému průvodu vévodila "dojná kráva Česká republika"

Účastníci happeningu v kostýmech kardinála Dominika Duky a prezidenta Václava Klause | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Účastníci happeningu v kostýmech kardinála Dominika Duky a prezidenta Václava Klause | foto: Michal Kamaryt, ČTK

PRAHA Satirickými maskami a ironickými hesly poukázal odpoledne na různé společenské a polické problémy průvod v Praze pod názvem Sametové posvícení.

Průvodu historickým centrem metropole vévodila alegorická dojná kráva jménem Česká republika, na které seděl kníže Potěmkin a volal na přihlížející, aby si také přišli "podojit republiku".

Podle zástupců pořádající Iniciativy FÓR_UM se akce zúčastnilo přes dvě stovky lidí, na její trase přihlížely davy Pražanů i turistů.

17. listopad na serveru Lidovky.cz

V čele průvodu šli švýcarští hudebníci dirigovaní výtvarníkem Wernerem Kernem v masce smrtky, který pomáhal pražským organizátorům s výrobou masek. Dále v popředí vykračovali čtyři šašci se symboly KSČM, ČSSD, ODS a TOP 09, které si na vodítku vedly postavy znázorňující kmotry. Další postavy s maskami znázorňujícími bývalého pražského primátora Pavla Béma (ODS) rozdávaly letáky s požadavky "za demokracii ještě demokratičtější", mezi nimiž byl například ironický požadavek na všeobecnou imunitu nebo na všeobecné právo na kmotra.

ČTĚTE DÁLE:

"Posviťme si na to, co se v naší společnosti odehrává, a připomeňme si, jaké naděje vzbuzovala po roce 1989 možnost svobodně se vyjadřovat ke společenským problémům a chuť řešit je," podotkla Olga Věra Cieslarová z Iniciativy FÓR_UM.

Průvod vyšel z piazzety Nové scény přes most Legií na Kampu, pokračoval přes Karlův most na Smetanovo nábřeží, a pak se opět přes most Legií vrátil na Kampu. Každá ze zúčastněných iniciativ prostřednictvím masek, kostýmů, pamfletů či hudby ztvárnila téma, které je pro ni aktuální, dotýká se její práce či ji přímo symbolizuje. Například Auto*Mat se na Sametovém posvícení představil satirickým průvodem lidí-aut, která vězní Bedřicha Smetanu.

Skladatel za mřížemi symbolizuje po něm pojmenované nábřeží. Pozornost budila maska prezidenta Václava Klause, jehož za ruku držel Dominik Duka, Klause vedl na vodítku ruský prezident Vladimir Putin.

Barevný a hlučný průvod, v němž byli představitelé občanských iniciativ Auto*Mat, Arnika, Vyšší Hrádek, Živé město, Nadace VIA, Inventura demokracie, Pražské fórum, Protihluková iniciativa a dalších, krátce zastavil na Kampě v místech u Lennonovy zdi. "Ať žijí svobodné dojby, přijďte si zadarmo podojit naši krávu," pobízel přítomné "kníže Potěmkin".

Inspirací pro tuto akci se stal satirický karneval Fasnacht konaný každoročně v Basileji.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....