17. listopadu 2017 14:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kachny, Pinďolíno či ostrov z PET lahví. Satirický průvod masek prošel Prahou

Průvod sametové posvícení na náměstí Republiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průvod sametové posvícení na náměstí Republiky. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Z náměstí Republiky vyrazil satirický průvod masek nazvaný Sametové posvícení, upozorňující na různé společenské problémy. Okruhem se na náměstí vrátí přes Křižovnické náměstí, Karlův most, Kampu, most Legií a Václavské náměstí. Pochodu se účastní více než deset iniciativ, které upozorňují na otázky, jako je nedostatečná ochrana poválečné architektury, sexuální násilí, plýtvání potravinami nebo bezdomovectví.

Heslem šestého ročníku akce je slogan „Toto není kachna“, upozorňující na problém takzvaných fake news, tedy nepravdivých či zkreslených zpráv v médiích. Kromě toho přihlášené iniciativy formou hry a nadsázky kriticky poukazují na řadu dalších rozporuplných otázek. „Závažná témata jsou podávaná s humorem a nenabízí divákům vždy jasná řešení, ale možnost zamyšlení a nadhledu,“ uvedl zástupce organizátorů Jakub Otčenášek.

Akce začala hodinu po poledni představením iniciativ, účastnících se pochodu. Mezi maskami vyčnívalo například téměř dvoumetrové zobrazení ženského genitálu, kterým chce Divadlo Malá sestra upozornit na problematické aspekty českého porodnictví, konkrétně praxi nastřihávání hráze.

Organizátoři akce letos zvolili téma „invaze kachen“, chtěli tím upozornit na...
Cílem Sametového posvícení byla kultivovaná politická satira.


Mezi maskami se objevil také vlak Pinďolíno, upozorňující na problematiku sexuálního násilí, model ostrova z PET lahví v Tichém oceánu organizace Greenpeace nebo šachovnice pouze s bílými figurkami, znázorňující problém inkluze a vzdělávání dětí ze sociálně vyloučených lokalit. Ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL si bere do hledáčku soubor masek, zobrazujících díla poválečné architektury v doprovodu bagru. Jejich autorům se nelíbí, že ministerstvo kultury neprohlásilo za kulturní památku budovu Transgasu na Vinohradské třídě a další stavby.

Pochodu se účastní i děti ScioŠkoly v maskách zvířat, které mají připomenout otázku pytláctví. Do průvodu se zapojily také malé děti v kostýmech kachen s odkazem na hlavní motiv letošního ročníku. Doprovází je velká kachna z papírmaše.

Průvod se inspiruje basilejským svátkem Fasnacht, proto jde v čele 20 basilejských pištců a bubeníků. Minulý ročník pochodu se zaměřil na prezidenta Miloše Zemana, vztahy s Čínou nebo potřebu používání obnovitelných zdrojů.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MATERIAL PLANNER

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 37 000 - 37 000 Kč