15. října 2014 18:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Britové zatkli Savova. Dostal elektronický náramek, soud rozhodne o vydání do Česka

Český miliardář František Savov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český miliardář František Savov | foto: MAFRA - Jan Zátorský

PRAHA Českého miliardáře Františka Savova, který byl od března na seznamu uprchlíků, zatkla britská policie. Podnikatel v Česku obviněný ze stamilionových daňových podvodů se musí pravidelně hlásit londýnské policii a nosí elektronický náramek.

Savova zatkla britská policie ve spolupráci s tou českou. „Uvedená osoba byla vypátrána ve Velké Británii i za součinnosti s našimi policejními specialisty,“ řekl pro server Aktuálně.cz náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube. „Osoba je pod dohledem policie a 17. listopadu bude tamní soud jednat o vydání do České republiky,” dodal. Savov se nyní musí pravidelně hlásit londýnské policii. Kromě pravidelného docházení na stanici na sobě musí nosit zařízení podobné elektronickým náramkům.

Savovův obhájce Vít Široký neposkytl k události žádné bližší informace. „Je někde venku a já jsem se s ním nikdy neviděl, takže těžko se k tomu budu vyjadřovat,” sdělil serveru.

Cítím se nevinný, vzkázal Savov v minulosti

Policie po miliardáři pátrala od letošního 13. března. O dva měsíce později byl Savov obviněn za nadměrné odpočty DPH. Policie proti němu tehdy zahájila trestní stíhání jako proti uprchlému - byl totiž nezvěstný. Savov proti trestnímu stíhání podal stížnost s tím, že se cítí nevinný.

Později také zdůraznil. že policejní vyšetřování považuje za nestandardní. „Vyšetřovatelé mě například obviňují, že nekomunikuji, ale já si obsílky vybírám. S politováním musím říci, že minimálně třikrát jsem obdržel předvolání na termín, který již minul,“ prohlásil v minulosti Savov. (ČTĚTE VÍCE)

Kauza souvisí se zátahem protikorupční policie z loňského září, kdy detektivové prováděli domovní prohlídky a zasahovali i v Praze 5 - Košířích, kde sídlí mimo jiné tiskárna Europrint, redakce deníku E15 a týdeníku Euro z vydavatelství Mladá fronta, které Savovovi patří.

František Savov

  • Vlastník vydavatelství Mladá fronta (E15, Euro, Lidé a Země, Sluníčko, Mateřídouška aj.)
  • Vlastní kyperskou společnost Maraflex (počátkem loňského roku koupila dejvický Hotel Praha, následně jej ale odprodala skupině PPF Petra Kellnera)
  • V tisku se v minulosti objevily informace, že ovládá také lounské železniční strojírny Legios (dnes Heavy Machinery Services), budějovický pivovar Samson či reklamní agenturu Comunica
  • V roce 2009 napsala Mladá fronta Dnes, že byl údajně jedním z podnikatelů stojících v pozadí neprůhledných firem, jež v roce 2004 od Fondu dětí a mládeže skupovaly pod cenou majetek někdejšího Svazu socialistické mládeže (SSM)
  • Před časem figuroval jako svědek v kauze vyšetřování případu zmizelých 500 milionů z České konsolidační agentury
Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz