Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Sazka a mongolské daně

Česko

PONDĚLÍ PETRA BARTONĚ

Když jste podnikatel v Mongolsku, nosíte stále v hlavě jedno číslo: 300 miliard. Pokud je totiž váš roční zisk vyšší než tento magický počet mongolských tugriků (v přepočtu zhruba 42 milionů korun), zisk přestáváte danit desetiprocentní sazbou a začínáte jej danit sazbou 25 procent. To zná i každý český zaměstnanec z nedávné doby tzv. progresivních daní z příjmu: zhruba od třetiny milionu přestával platit 25 procent a začínal platit 32 procent.

Mongolská firma má však proti nedávnému českému zaměstnanci obrovskou výhodu: může se (třebas jen formálně) rozpůlit, a tak stlačit třeba 500 miliard zisku na dvakrát 250, a tím značně ušetřit na daních. Právnické osoby se totiž půlí velice snadno, to jen s těmi fyzickými je potíž. I když by váš jeden plat musel ve vás živit jak doktora Jekylla, tak pana Hydea, finanční úředník tuto možnost nemá ve své příručce, a půlmilionový příjem vám rozpočítat na dvakrát 250 tisíc nepovolí. (A přitom Robertu Louisi Stevensonovi liberální Skotsko dvě jména povolilo.) Z těchto důvodů si takřka žádný stát na světě „nedovolí“ progresivní daň u lehce dělitelných právnických osob a své choutky trestat bohatce ukájí pouze u osob fyzických. Český stát se ovšem nechal v Mongolsku inspirovat alespoň v oblasti zdanění hazardu, včetně loterií. Všechny v hazardu podnikající firmy jsou v Česku osvobozeny od daně ze zisku, kterou musejí platit všechny ostatní firmy. Poslankyni Michaele Šojdrové se pak navíc podařilo vlepit do nesouvisejícího zákona „přílepek“ o tom, že loterijní firmy budou osvobozeny i od placení DPH. (Toto osvobození později „odzbrojil“ až Ústavní soud.) Jediné, co sázkové společnosti odvádějí, je určité procento (z příjmů, nikoli ze zisku) - nikoli však do státní kasy nýbrž na „dobročinné účely“. (Stát pak na tyto účely může dávat o to méně a ve statistikách OECD pak vypadá mnohem menším, než je ve skutečnosti.) A pozor - toto procento se vypočítává mongolským způsobem. Jste-li malá firma, tak 6 procent, jste-li velká, tak 20 procent. Sazka má tu smůlu, že patří k těm větším. Proč se ale nerozpůlí jako správná mongolská firma? Sportka je tiskárnou peněz, vyplácí jen polovinu vkladů, a to i přesto, že Česko má pro gambling jedno z nejliberálnějších prostředí na světě. (V USA, kde je vstup na trh regulován nesrovnatelně více, musejí firmy vyplácet v průměru kolem 90 procent vkladů - díky konkurenci, ne kvůli nařízení. Při větší konkurenci, např. v Las Vegas, je to pak až 98 procent.) Tak proč jeden týden nepořádá sportku Sazka, byť je její osud nejistý, a druhý týden třeba Kazsa? Není přece žádný Zakas, který by to nedovoloval. Stačí vhodně napsat vzájemné smlouvy mezi oběma novými společnostmi, a existující sázkové terminály si mohou společně „pronajmout“, třeba od KaZ, a. s., čímž bude každá firma ještě menší a dosáhne tak na ještě menší procentní sazbu odvodu. A jakékoli ušetření je pro firmu zcela klíčové v době, kdy se většina sázení přesouvá na internet, kde jsou výplaty větší. Stejně kvůli tomu začnou brzy mizet i ty často proklínané noční herny. A tak stejně jako u rozvodu je největším problémem nerozdělitelnost dítěte, ani Sazka se nepůlí asi hlavně kvůli těžko rozpůlitelným problémům s jejím vlastním dítětem -arénou.

Jistě, takové rozdělení Sazky by navíc mohlo být shledáno lidem jako účelové a soudem jako absurdní. Ale účelová rozdělení firem jsou každodenní praxí a s absurdnostmi si začal stát se svými mongolskými sazbami.

Post scriptum pro vládu pro další možné inspirace Mongolskem: Daň z příjmu je tam 10 procent. Stejně tak i DPH...

***

Všechny v hazardu podnikající firmy jsou v Česku osvobozeny od daně ze zisku, kterou musejí platit všechny ostatní firmy

O autorovi| PETR BARTOŇ, Národohospodářská fakulta VŠE

Autor:

Prodej bytu 3+kk 77 m2
Prodej bytu 3+kk 77 m2

Šindelářova, Moravské Budějovice, okres Třebíč
4 269 000 Kč