Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Sazka chce vidět lidem do soukromí

Česko

Výherní automaty by měly umět číst občanské průkazy a mít přístup k registrům s citlivými osobními údaji

PRAHA Na tuzemské hráče a gamblery se chystá „Velký bratr“. Alespoň podle představ společnosti Sazka a jejího šéfa Aleše Hušáka. Anonymita hraní na výherních automatech by měla vzít za své. A navíc hrozí, že Sazka může mít přístup k citlivým osobním údajům.

Hušákova firma totiž v rámci připomínkového řízení navrhuje zásadní změny ministerského loterijního zákona.

Sazka požaduje, aby každá výhra byla přiřazena konkrétnímu člověku. Jak toho chce dosáhnout? Všechny výherní automaty by měly mít instalovány čtečky občanských průkazů. Hušák se zaštiťuje bojem proti gamblingu.

„Automat by díky čtečkám poznal, zda nechce hrát třeba nezletilý,“ řekl šéf Sazky LN. Ve svých návrzích jde ale ještě dál: systém by měl mít přístup k důvěrným informacím. „Pomocí tohoto systému a propojení registrů by šlo zjistit, zda se třeba nepokouší hrát člověk, který pobírá sociální dávky,“ tvrdí šéf loterijního kolosu Aleš Hušák.

Které konkrétní informace by se o hráčích systém mohl dozvědět? To podle Hušáka záleží už na poslancích, jak by si kritéria pro úpravy v zákoně nastavili a jaké registry by byly propojeny. „V USA tento sytém funguje a výhru nedostane například člověk, který dluží peníze státu,“ tvrdí šéf Sazky. Zneužití informací Hušák odmítá: „Dohled nad novým registrem by měl sám stát.“

Podobné snahy se příliš nelíbí Úřadu na ochranu osobních údajů. Jeho mluvčí Hana Štěpánková nicméně uvedla, že pokud by se poslanci k podobnému kroku rozhodli přes jeho případné připomínky, nezbylo by než situaci akceptovat. „Záleží, čemu dají zákonodárci přednost,“ uvedla Štěpánková.

Návrhu Sazky se obává místopředseda ODS Ivan Langer. „Vidím v tom velké riziko zneužití informací. Doporučuji velkou obezřetnost. To, co vypadá dobře, nemusí dobře dopadnout,“ řekl místopředseda ODS Ivan Langer.

Naopak šéf lidovců Cyril Svoboda, který se nedávno vůči hazardním společnostem vymezil, považuje zavedení čteček za výborný nápad. „Nemohli by tak hrát dlužníci a lidé na sociálních dávkách, což by mohlo přispět k uklidnění situace v problémových lokalitách,“ řekl LN Svoboda.

Sazka v současné době patří mezi největší hráče na trhu takzvaných videoloterijních terminálů, které jsou propojeny na vlastní centrální počítače. Pro Sazku ani další firmy s podobnou technologií by zavedení čteček údajů neměl být technický problém. Mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund si dokonce myslí, že by mohly fungovat i na starších výherních automatech, kterých je v Česku stále přes sedmdesát tisíc kusů. „Šlo by prostě o doplňování softwaru,“ uvedl Zikmund.

Ministerstvo vnitra, které je správcem základních registrů, přes které by se musel například ověřovat věk jednotlivých hráčů, se nechce k situaci vyjadřovat.

„Žádný návrh od ministerstva financí jsme zatím nedostali, proto k tomu nebudeme zaujímat žádné stanovisko,“ vzkázal včera večer ministr vnitra Martin Pecina přes svou tiskovou mluvčí Janu Malíkovou.

Pokračování na str. 2

Dokončení ze strany 1

Návrh Sazky je zatím jedním z mnoha, které loterijní a sázkové firmy předložily ministerstvu financí. O konečné podobě zákona se bude v následujících týdnech intenzivně jednat.

Bývalý ministr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer ale upozorňuje, že problém by byl v propojení databází loterijních firem se státními registry. „Nechápu, jak by třeba chtěli ověřovat, že ten, kdo chce hrát, nepobírá sociální dávky. Už z principu nemohou mít soukromé firmy přístup do tak citlivých databází. To je prostě nepřípustné,“ míní Langer.

Naopak bývalý ministr financí a současný čelný představitel TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že mu elektronická kontrola zletilosti hráčů připadá jako dobrý nápad. K ověřování pobírání sociálních dávek se ovšem staví také skepticky. „Připadá mi, že takovou věc by měl dělat stát a ne, aby ji kontrolovaly hazardní společnosti,“ řekl Kalousek LN.

Někteří kritici navíc poukazují na to, že Sazka by pomocí nového nařízení mohla získat výhodu na trhu. Sama je totiž jedním z největších provozovatelů videoloterijních terminálů, jejichž napojení na systém by bylo nepoměrně snazší a levnější.

Právě tuto novou generaci automatů ale v posledních měsících kritizují starostové jednotlivých měst. V současné době totiž nemohou ovlivnit jejich umisťování ve svých obcích. Licenci na deset let vydává ministerstvo financí.

„Ta situace je neudržitelná. My ve svém městě zakážeme 500 normálních automatů, ze kterých má město správní poplatky, a ministerstvo povolí dalších osm stovek vidoterminálů, ze kterých nemáme vůbec nic,“ stěžoval si nedávno starosta Litvínova Daniel Volák. Situací kolem hazardu a především jeho zdaněním se v posledních dnech hned několikrát zabývali poslanci. Ani jeden z návrhů vyšších zdanění těchto firem ovšem sněmovnou neprošel ani v prvním čtení.

Sazka i další firmy vyvíjejí enormní lobbistický tlak, aby k podobnému omezovacímu kroku nedošlo. Z hazardu se totiž zatím neplatí klasické daně. Firmy hazardního průmyslu musí odvádět šest až 20 procent z výtěžku na veřejně prospěšné účely. Některé návrhy požadovaly zavedení přímých daní.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!