Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sazka nesmí nakládat s majetkem

Česko

Každou smlouvu nad půl milionu musí řediteli Aleši Hušákovi schválit správce

PRAHA Městský soud v Praze výrazně zasáhl do výběru strategického partnera, který by měl zachránit Sazku od úpadku. Od včerejšího dne nesmí management bez souhlasu předběžného insolvenčního správce Josefa Cupky uzavírat smlouvy a vyplácet peníze z účtu ve výši přesahující 500 tisíc korun. Tedy ani čerpat další úvěry.

Cupka žádost podal v úterý poté, co se dozvěděl o podivných smlouvách se společností Gladiolus, které schválilo představenstvo Sazky na konci minulého týdne.

Sazka podle nich údajně mohla čerpat úvěr 2,5 miliardy korun se splatností v březnu příštího roku a ručit nadpolovičním balíkem svých akcií. Zároveň měl vzniknout nový řídící orgán, jemuž by muselo naslouchat i představenstvo společnosti. Vlastníky firmy Gladiolus jsou přitom Martin Ulčák a skupina Penta, tedy potenciální investoři, kteří s Radovanem Vítkem a Karlem Komárkem soupeří o vstup do společnosti.

Soud ale včera uvedl, že kroky managementu byly „flagrantním porušením závazných ustanovení insolvenčního zákona“, a proto žádosti správce okamžitě vyhověl.

Sazka se brání, že údaje o dohodách jsou zkreslené nebo nepravdivé. Ústy svého mluvčího Jana Tuny ale pouze uklidnila sázející, že vyplácení výher ohroženo není.

S verdiktem jsou velmi spokojeni minoritní akcionáři Sazky, jejichž zástupci v představenstvu v pátek hlasovali proti zmíněným dohodám.

„O investorovi musí rozhodnout akcionáři, a ne management. Na dalším úvěru pro Sazku se nehodláme podílet,“ řekl LN místopředseda ČOV Jiří Kejval s tím, že už dnes by měli menšinoví akcionáři odhlasovat parametry tendru, ze kterého by měl vzejít nový partner Sazky.

Své představy o tendru měl včera schválit i majoritní akcionář Český svaz tělesné výchovy. Podle informací LN chce ČSTV dostat ze hry Vítka i Komárka dodatkem, podle kterého by se strategickým partnerem nesměla stát společnost, která se Sazkou vede soudní spor.

„Situace se rozhodnutím soudu radikálně změnila. Nemůže si vzít úvěr ani prodat podíl ve společnosti. Nevím, jestli má tendr smysl,“ řekl LN Hušákův kritik ve výkonném výboru ČSTV a předseda tenisového svazu Ivo Kaderka.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...