Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sazka rozdělila miliardy, zadlužila ji nová hala

Česko

PRAHA Největší česká loterijní společnost Sazka byla založena v roce 1956 s cílem podporovat sport. V únoru 1993 se Sazka transformovala na akciovou společnost. Akcionáři jsou sportovní svazy, největším je ČSTV s podílem 68 procent.

Byznys Sazky zahrnuje číselné a okamžité loterie, sportovní a kurzové sázky, interaktivní loterijní terminály, ale i dobíjení kreditů pro mobilní telefony, prodej vstupenek či platby složenek.

Od roku 1956 odvedla Sazka na veřejně prospěšné účely více než 27 miliard korun a na výhrách vyplatila sázejícím přes 93 miliard korun. Podle studie Evropského institutu pro výzkum značek se v roce 2009 stala nejcennější obchodní značkou v České republice.

V roce 1995 se do čela Sazky vyšvihl Aleš Hušák. Díky jeho razantnímu stylu řízení se činnosti firmy rozšířily a tržby zvedly. Problémy přinesla až multifunkční hala v pražských Vysočanech, jejímž investorem byla z Hušákova podnětu Sazka. Halu, otevřenou v roce 2004, má Sazka kvůli nevýhodným úvěrům splácet až do roku 2021.

Letos 17. ledna se Sazka z podnětu Radovana Vítka ocitla v insolvenci. Její majetek činil 14,16 miliardy korun, z toho pohledávky 10,5 miliardy a závazky 9,4 miliardy korun.

***

Sazka tržby za 2010

8,4 miliardy

předpokládaný zisk

1,4 miliardy korun

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!