Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Volba prezidenta: Hilšer zahodil tisíc podpisů, Horáček začne sbírat o Velikonocích

Kandidát na prezidenta Michal Horáček představil 9. února v Praze své poradce a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidát na prezidenta Michal Horáček představil 9. února v Praze své poradce a... | foto: ČTK

PRAHA Zatímco prezidentský kandidát Marek Hilšer už se musel tisícovky podpisů podporujících jeho kandidaturu kvůli formálním chybám zbavit, ostatní kandidáti ještě se sběrem podpisů nezačali. Takový je stav k prvnímu dni účinnosti novely zákona o volbě prezidenta republiky, která nově nařizuje příznivcům uchazečů o hradní post připojit pod svůj podpis na petici i číslo občanského průkazu.

„Se sběrem podpisů jsem začal již při vyhlášení kandidatury v červenci 2016. Mezi tím vláda rozhodla o změně pravidel. Se sběrem podpisů jsem musel přestat a počkat do definitivního schválení změn 8. března 2017. Přišel jsem tak o více než tisíc podpisů,“ sdělil serveru Lidovky.cz Marek Hilšer. Novela je účinná od tohoto čtvrtka, pro většinu kandidátů se tak stane odrazem ke sběru podpisů.

Michal Horáček odstartuje sběr na Boží hod velikonoční. Chce vycházet z litery zákona, proto se dosud držel zpátky. „Jelikož zákony ctím, tak jsem poctivě čekal, až zákon vstoupí nejen v platnost, ale i v účinnost. Se sběrem podpisů hodlám začít v neděli 16. dubna,“ sdělil serveru Lidovky.cz Horáček. Podle svých slov čeká, že mu v tom pomohou lidé od vesnic až po velká města. „Jedná se řádově o tisíce jednotlivců a stovky kamenných podpisových míst po celé zemi,“ podotkl.

Velmi pozvolna se podle všeho rozběhne podpisová mašinerie u prezidenta Miloše Zemana. Sám uvedl, že tento krok vnímá jako první předběžný test své popularity. „Podle informací, kterými nyní disponuji, bude postup ve věci prezidentských voleb oznámen v nejbližší době, právě v návaznosti na platnost zmíněné novely zákona. Do té doby je třeba s dotazy vyčkat,“ sdělil serveru Lidovky.cz Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček, jenž podle svých slov ve volebním týmu stávající hlavy státu nebude.

Rozvážně začne i bývalý šéf Akademie věd ČR Jiří Drahoš. Dobrovolníci na sběr podpisů se mu hlásí sami, chodí mu prý řada e-mailů. I tak si však hodlá říci o pomoc při shromažďování podpory signatářů na sociálních sítích i v terénu během cest po Česku. „V tuto chvíli se svým týmem připravuji sběr podpisů, očekávám, že ho v dohledné době spustíme,“ sdělil serveru Lidovky.cz Drahoš.

Hilšerovi pomůže i starosta, Horáčkovi se hlásí lidé sami

„Lidé se hlásí sami. Ať už osobně na mých výjezdech do regionů či prostřednictvím webových stránek nebo sociálních sítí. Žádný životopis, vyplnění dotazníku ani nic podobného nežádám, ostatně vzhledem k jejich počtu by to ani dost dobře nešlo,“ říká pak ke svým dobrovolníkům Horáček s tím, že mu pomocnou ruku nabízejí lidé od studentů po důchodce.

Textař Michal Horáček.
Prezident Miloš Zeman na návštěvě Královéhradeckého kraje.
Jiří Drahoš, kandidát na prezidenta, přišel do redakce serveru Lidovky.cz a...
Marek Hilšer

Když Hilšer vyřadil kvůli absenci čísla občanského průkazu asi tisíc podpisů, přibližně stejný počet platných mu zbyl. „Ale ještě jsme nedělali inventuru na všech místech, takže počet je přibližný,“ poznamenal Hilšer s tím, že mu se sběrem pomáhá asi dvacet lidí. A další se hlásí. „Je to několik kaváren, jedna vinotéka, čekárna lékaře a dokonce obecní úřad, kde se starosta nabídl, že občané mohou podepsat archy pro občanské kandidáty,“ dodal pak k místům, kde podpisy shromažďuje.

Pro účast ve volbách potřebují kandidáti shromáždit na petici minimálně padesát tisíc podpisů, jejichž platnost stvrdí v rámci kontroly ministerstvo vnitra. Lidé k podpisu musí připojit jméno, datum narození, trvalé bydliště a nově podle novely také číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu. Resort ověří jejich pravost na vzorku 8,5 tisíc podpisů, v případě velké chybovosti úředníci prověří ještě druhý vzorek.

Pokud se bude chybovost opakovat, ministerstvo odečte od sebraných podpisů tolik procent, kolik odpovídá průměrné chybovosti v obou vzorcích. Právě na tuto kontrolu v minulé prezidentské volbě doplatili Vladimír Dlouhý a Tomio Okamura. Po odečtení špatných podpisů jim oběma zbylo méně než 49 tisíc signatářů, takže do volebního klání nakonec vstoupit nemohli. Nepomohla jim ani stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Kdy budou volby?

Prezident Miloš Zeman složil prezidentský slib 8. března 2013, od toho dne mu začal běžet pětiletý mandát. Volby se podle zákona musí uskutečnit mezi 60. a 30. dnem před vypršením prvního období, lidé tak k urnám mohou přijít nejpozději 2. a 3. února 2018. Kandidátní listinu pak musí zájemci o prezidentský post předložit nejpozději 66 dní před volbami.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...