Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sberbank s koupí Opelu váhá

Česko

Ruské bance Sberbank se nelíbí podmínky, které pro převzetí Opelu nastolil americký koncern General Motors. Na vyřešení rozporů zbývají jen dva týdny.

MOSKVA Prodej automobilky Opel zatím není vůbec jistý. Její současný většinový vlastník General Motors požaduje po konsorciu Sberbank a kanadské firmě Magna záruku větších investic a ochranu intelektuálního vlastnictví Opelu.

„Stát se může cokoli,“ citoval server The Moscow Times Denise Bugrova, člena správní rady Sberbanku. Ten během valné hromady banky připustil, že celá dohoda může ztroskotat a banka pak od chystané transakce odstoupí. Informace o tom, že by celá transakce mohla být nakonec zrušena, kolují již několik týdnů. Teprve nyní však šéf Sberbanku German Gref oficiálně oznámil, že General Motors má nové požadavky. Banka proto zatím neví, zda na transakci přistoupí. Podmínky totiž musí vyhovovat „nejen bance, ale i Ruské federaci“, píše ruský deník Kommersant. Na vyřešení nesrovnalostí přitom mají obě strany již jen dva týdny. Definitivní rozhodnutí by totiž mělo padnout 15. července, píše Kommersant. Ten také specifikoval, o co přesně v celém sporu jde.

General Motors například po nových spoluvlastnících chce dalších sedm miliard dolarů na investice do rozvoje Opelu. Sberbank přitom počítal s investicemi ve výši pouhých 500 milionů korun. Americké automobilce se navíc nelíbí, že by nový vlastník mohl využívat intelektuální vlastnictví Opelu pro potřeby ruského automobilového průmyslu. Právě to však bylo jedním z hlavních důvodů, proč Sberbank do obchodu šel a bez toho by celá transakce pro banku ztratila smysl.

Dozorčí rada Opelu přitom včera oznámila své přání, že prodej většinového podílu ve firmě bude ukončen do poloviny září. „Smlouva mezi General Motors a Magnou by měla být připravena do 15. července... do poloviny září by to mělo být uzavřeno,“ prohlásil zástupce dozorčí rady Opelu Rainer Einenkel. Zároveň však zástupci německé vlády uvedli, že dohoda o prodeji je zatím předběžná a o Opel mohou stále usilovat i jiní zájemci.

***

Podmínky převzetí

Ruský Sberbank by podle předběžné dohody měl v Opelu získat 35 procent. Kanadskému výrobci automobilových součástek, firmě Magna, by v Opelu mělo připadnout 20 procent. Společně by tak obě firmy měly v Opelu držet většinový podíl. GM by mělo zůstat 35 procent firmy a zbývajících 10 procent získají zaměstnanci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!