Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Sbírali v Indii brouky. Čechům hrozí 7 let

Česko

  13:04
PRAHA - Dva Češi sbírali v indickém národním parku brouky a motýly. Teď mohou jít až na sedm let do vězení. Tamní úřady totiž českého vědce a jeho přítele obvinili z porušení zákona o ochraně přírody. Propuštění na kauci soud zamítl. Petr Švácha a Emil Kučera doufají, že trestu uniknou s pomocí nového advokáta, kterého jim sehnalo české velvyslanectví.

Brouk. foto: Reprofoto

Dva Češi byli v neděli zadrženi v západním Bengálsku. Za nepovolený sběr larev hmyzu v národním parku jim hrozí dva až sedm let odnětí svobody. Řekla to tisková mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

Zadrženými jsou dvaapadesátiletý Emil Kučera a jednapadesátiletý Petr Švácha z Entomologického ústavu Akademie věd. Potvrdil to jeho ředitel Jan Šula s tím, že Šváchova společníka on ani entomologové z ústavu neznají.

My brouky, oni stromy
Kučera a Švácha se podle Opletalové při zadržení bránili tím, že byli na území, které jako park nebylo označeno a že nedaleko nich někdo pásl krávy a kácel stromy. Indové je ale obvinili z porušení zákona o ochraně přírody. Za to podle informací ministerstva hrozí dva až sedm let vězení.

Uvozovky dolníTrest, který dostane od Indů, bude jistě bohatě stačit.Uvozovky horní

Švácha nebyl v Indii podle ředitele ústavu Šuly služebně, ale na dovolené. "Byla to privátní záležitost," zdůraznil. Lidé, kteří se zabývají entomologií profesionálně, by podle něj měli předpokládat, že budou v cizí zemi potřebovat ke své práci souhlas tamějších úřadů.

"Nědělal to z komerčních důvodů"
Ředitel se ale svého vědeckého pracovníka zastal. Řekl, že nezná
podrobnosti, Šváchu prý ale zná léta a rozhodně vylučuje, že by sbíral živočichy ve velkém množství, z komerčních důvodů nebo, že by si budoval vlastní sbírku. "U něho to mohu na 100 procent vyloučit. On na ty své analýzy jich potřebuje jenom pár," uvedl ředitel.

Ústav se podle Šuly snaží navázat kontakt jak s právním zástupcem svého zaměstnance, tak s českým zastupitelským úřadem v Indii. Takový případ se stal v ústavu poprvé. I když byl Švácha na dovolené, jistě to vrhne špatné světlo i na akademické pracoviště, kde pracuje, připustil ředitel. O sankcích ale zatím neuvažuje. "Trest, který dostane od Indů, bude jistě bohatě stačit," poznamenal.

Oba muži už za sebou mají podle mluvčí první soudní řízení, při kterém soud odmítl žádost právníka, který jim byl přidělen, o propuštění na kauci. Další řízení bude 7. července. České velvyslanectví jim zprostředkuje právníka jiného, který má pověst schopného advokáta. Zadržení s tím souhlasí. Ministerstvo je v kontaktu s oběma muži i jejich právníkem, uvedla Opletalová.

Čeští občané se v minulosti několikrát podíleli na nepovoleném vývozu chráněných živočišných nebo rostlinných druhů. V roce 2004 novozélandský soud pokutoval tehdejšího děkana Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Čestmíra Číhalíka a bývalého pracovníka České inspekce životního prostředí Jindřicha Šmitáka. Oba se podle soudu pokoušeli pašovat ze země vzácné rostliny.

Češi byli odsouzeni také za pašování vzácných zvířat z Austrálie, Mexika, Peru a Jihoafrické republiky. V květnu australští celníci objevili nelegální zásilku gekonů směřující do Česka, případ se ještě vyšetřuje. Celosvětově upravuje boj proti pašování fauny a flory washingtonská Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES) z roku 1973. Česká republika se k ní připojila v roce 1992. Do konce roku 2003 úmluvu odepsalo 164 států.

Autor: