2. září 2015 13:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sbírka pro uprchlíky? ‚Nedošlo nám, že jsou drobnější a oblečení jim bude velké‘

„Pro ilustraci, takhle nějak to vypadalo ve sběrné místnosti včera večer a to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Pro ilustraci, takhle nějak to vypadalo ve sběrné místnosti včera večer a to... | foto: Klinika (Facebook)

PRAHA Úterní sbírka věcí pro uprchlíky, která proběhla v pražském sociálním centru Klinika, předčila veškerá očekávání. Za pouhé dvě hodiny zaplnili lidé oblečením i hygienickými potřebami celou místnost. Kromě toho lidé nosili hračky pro děti, boty, deky i tabák. Věci poputují jak do detenčního zařízení v Bělé pod Bezdězem, tak do Maďarska.

Sociální centrum Klinika z pražského Žižkova původně plánovalo sbírku na pomoc uprchlíkům jen pro detenční zařízení v Bělé. Lidé ale přinesli během jediného dne tolik věcí, že mohou pomoci i jinde. Část oblečení a hygienických potřeb tak odvezou do Maďarska, kde kvůli uprchlíkům dokonce uzavřeli nádraží, dále nejrůznějším charitám a případně i dalším zařízením pro uprchlíky v Česku.

„Pro ilustraci, takhle nějak to vypadalo ve sběrné místnosti včera večer (v úterý) a to je vidět jen její polovina. Druhou část tvoří plenky, kartáčky na zuby, mýdla a šampóny, hračky, deky boty, sladké nebo taky kočárek a mnoho, mnoho dalšího,“ stojí na facebookové stránce. Komentář patří k fotografii desítek pytlů a tašek narvaných oblečením a hygienickými potřebami, případně dekami, hračkami i kočárky.

Nejprve dodávka, teď celá místnost

„Velký dík všem, tyhle dny nám dávají pocit naděje a povzbuzení,“ zakončili příspěvek pomocníci ze sociálního centra Klinika, kteří jsou výsledkem v pořadí již druhé sbírky potešeni. A zatímco během první akce v minulém týdnu se předměty málem nevešly do dodávky, při té aktuální už pytle zaplnily celou jednu velkou místnost.

„Během prvních dvou hodin sbírky bylo procesí lidí, kteří nosili věci, téměř nekonečné. Podařilo se naplnit místnost. Celý den nám drnčí telefony, lidé z celé republiky se ptají, jak mohou pomoci ve svém okolí. Rádi by poslali i peníze, je jim líto, že se nedostanou do Prahy,“ uvedla pro server Lidovky.cz jedna z organizátorek sbírky Anna Hausnerová, která působí jako sociální pracovnice.

Úterní sbírka na pražském Žižkově předčila veškerá očekávání. Organizátoři z Kliniky proto musí nyní trochu improvizovat, protože nebyli na takový nával úplně připraveni. „Teď přemýšlíme, jak s tím naložit. Vlna solidarity nás těší a dojímá, ale zároveň si říkáme, abychom to všechno zvládli logisticky. Přeci jen naše možnosti nejsou neomezené. Koordinaci musíme během středy dopilovat,“ pokračovala Hausnerová.

Velké šaty i boty

Organizátory akce ale překvapila i něco jiného. A to velikost oblečení a bot, které lidé přinesli. „Uprchlíci jsou většinou drobnější postavy, například pánské boty využijí maximálně do čísla 43. Nikomu z nás to nedošlo. Člověk se prostě učí za běhu,“ řekla s lítostí v hlase Hausnerová. Na Facebooku proto vyzvala lidi, aby příště nosili spíše oděv i obuv menších velikostí.

Poněkud kontroverzní reakce prý vyvolává i to, že lidé nosí uprchlíkům tabák. „Není to životní potřeba, ale reagujeme na to, po čem lidé touží. Cigarety nosí především kuřáci, kteří asi ví, jaké to je být bez nich,“ vysvětlila sociální pracovnice.

Část sesbíraných šatů a dek by měla být převezena do Budapešti, ke byl kvůli masivnímu přílivu uprchlíků dokonce zastaven provoz na nádraží. „Skutečnost je taková, že ti lidé si neberou vše. Vybírají si, protože ví, že je čeká ještě dlouhá cesta. To, co by případně zbylo, bychom rozváželi dále,“ uvedla Hausnerová s tím, že osloví i zbylá detenční zařízení v Česku. I těm by totiž rádi část nasbíraných poslali.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESNÍ INŽENÝR/ TECHNOLOG

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz