Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sbohem a díky! Hlinkovy děti se loučí

Česko

Robert Reichel a Jiří Šlégr.

Josef Beránek či Jan Čaloun.

Nebo Milan Hnilička... Žádný rok jako ten letošní vám v novém století nedal tolik najevo, jak zlatá generace českých hokejistů stárne.

Během pár měsíců skončila s hokejem pětice naganských hrdinů. A další to brzy čeká.

PRAHA Říká se jim Hlinkovy děti - vždyť pod vyhlášeným koučem dosáhli vrcholu slávy. Zvykejte si, že jich v akci uvidíte stále méně.

Když v minulé extraligové sezoně vypadl Litvínov v předkole play off, Robert Reichel už to věděl: přišel ten správný čas skončit.

S parťákem Jiřím Šlégrem s odstupem času oznámili své rozhodnutí oficiálně a uspořádali rozlučkovou exhibici. To vám bylo slávy...

„Nádhera! Skoro jsme brečeli,“ vyprávěli při ní oba. U stropu litvínovské haly už budou mít navždy vyvěšeny dresy se svým číslem.

Někteří neměli důstojný konec Jen pár dní po litvínovských patriotech skončil v pražské Slavii i útočník Josef Beránek. O stejném kroku už v té době přemýšleli i Jan Čaloun s Milanem Hniličkou - a skutečně se tak nakonec stalo.

Všechny spojuje hlavně nezapomenutelný triumf v Naganu, avšak někteří z nich možná toužili po důstojnější tečce.

„Víte, já nejsem na nějaké velké rozlučky. Ovšem je fakt, že jsem si svůj konec kariéry představoval poněkud jinak,“ přiznal například forvard Čaloun.

Po nezdařeném angažmá v prvoligovém Vrchlabí si práci už nenašel, stejně dopadl brankář Hnilička. Nejsou ale jediní.

Třeba Robert Lang brusle na hřebík ještě nepověsil, ale sezonu vůbec nerozehrál. Do Evropy nechce.

Martin Procházka se zase v Kladně hádal o novou smlouvu, kterou mu zhatila operace menisku. David Moravec se dal raději na dráhu spolukomentátora - a jen tak pro zábavu hraje v druholigové Orlové.

„Když všichni končí, uvědomíte si, jak nad námi staršími ta hokejová kosatá stojí,“ říkal Martin Ručinský, člen zlaté generace.

Však i on dost možná hraje svoji poslední sezonu v životě...

***

SPORT V ROCE 2010

SERIÁL LN

pondělí:

Výkon roku

úterý:

Loučení roku

středa:

Překvapení roku

čtvrtek:

Zklamání roku

pátek:

Výhled 2011

KONCE HLINKOVÝCH DĚTÍ

Kdo letos skončil * Robert Reichel (ve 38 letech) Litvínovský patriot oznámil konec po minulé sezoně. V létě uspořádal velkou rozlučkovou exhibici, vydal knihu a teď vede Litvínov jako kouč. * Jiří Šlégr (ve 38 letech) Svůj konec naplánoval společně s Reichelem. Teď se věnuje politice a stal se rovněž místopředsedou představenstva litvínovského klubu. * Josef Beránek (ve 40 letech) Rozhodnutí učinil po minulé sezoně. V pražské Slavii je nyní asistentem kouče u „A“ týmu a vede i juniory.

* Jan Čaloun (ve 37 letech) Kariéru ukončil v tichosti. Dnes se v rodném Ústí nad Labem věnuje golfu a výchově hokejových žáčků. * Milan Hnilička (ve 37 letech) V brance už nenašel práci. V Mladé Boleslavi je sportovním manažerem. Kdo nejspíš skončí * Robert Lang (ve 40 letech) V NHL nenašel angažmá. S rodinou žije v zámoří, v Evropě hrát nechce. * Martin Procházka (ve 38 letech) Když si měl říct o smlouvu v Kladně, šel na operaci kolena. Stále se léčí.

DALŠÍ LOUČENÍ ROKU Čeští sportovci... *Roman Turek (hokej) Mezi Hlinkovy děti tenhle brankář nepatří, ale byl v začátcích zlaté generace. Mistr světa z Vídně 1996 ukončil ve 40 letech kariéru po sezoně v Českých Budějovicích. * Patrik Berger (fotbal) Poslední hrající člen vicemistrů Evropy z roku 1996 se rozhodl skončit v úvodu ledna. V pražské Spartě ho trápily přetrvávající problémy s bolavým kolenem. *Roman Dostál (biatlon) Někdejší mistr světa z roku 2005 skončil v dubnu s vrcholovým závoděním po 25 letech, kdy usoudil, že nastal ten správný čas. ... zbytek světa * Haile Gebrselassie (atletika) Poté, co v listopadu nedokončil maraton v New Yorku, rozhodl se tento několikanásobný světový rekordman ve vytrvalostním běhu ukončit kariéru. Později nicméně jeho agent připustil, že by se mohl objevit na olympiádě v Londýně. * Jens Lehmann (fotbal) Německý reprezentační brankář si zahrál svůj poslední ligový zápas a před světovým šampionátem v JAR ohlásil v květnu konec. Jeho kariéra trvala 22 dlouhých roků. * Jelena Dementěvová (tenis) Překvapivou zprávu oznámila ruská olympijská vítězka z Pekingu přímo na kurtu říjnového Turnaje mistryň v Dauhá, kde nepostoupila ze skupiny. Skončila v 29 letech.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...