Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sbohem, desperáti

Česko

Ženský milujou jen grázly! vzteká se britskou společností marginalizovaný hrdina seriálu Ájťáci Roy a posiluje tak dojem četných pozorování z mimotelevizního života, při kterých ženy projevují slabost pro naše méně zodpovědné a méně charakterní spoluobčany, kteří třeba tenhle list ani pravidelně nečtou.

Často ještě přežívá představa, podle které jsou dějiny desperátství i dějinami loajálních partnerek, jimž imponují i muži za hranicí zákona, a koneckonců i tato rubrika nedávno připomněla, jaký ohlas u českých dam před osmi lety vyvolalo předvánoční zatčení usvědčeného vraha Jiřího Kajínka.

Člověk by tedy předpokládal, že filantropie a pomoc bližnímu nerozhýbou ženám rty ani do vstřícného úsměvu, ale všechno je zase úplně jinak.

Altruismus je totiž v roce 2008 sexy.

Než tohle zásadní konstatování biolog a psycholog Tim Phillips z britské University of Nottingham zveřejnil v časopise British Journal of Psychology, raději si je ověřil hned ve třech studiích - snad aby mezi prodejci heavymetalových triček s drsnými slogany a dalších „padoušských“ doplňků nešířil paniku. Opakované výzkumy ale potvrdily, že velkodušnost a nezištné činy ženy skutečně přitahují. Prý dokonce víc než atraktivní vzhled (viz nahoře) či naditá prkenice.

„Evoluční teorie předpokládá soutěž, a přesto jsme i v přírodě svědky mnoha případů, kdy jedinci sami sebe znevýhodní, jen aby pomohli druhým. Obzvláště lidští jedinci dokážou riskovat i kvůli osobám, které neznají, a při činech, ze kterých jim neplyne žádná výhoda,“ říká doktor Phillips, jehož teorie popírá zvulgarizovaný darwinismus, podle kterého se charitě věnují jen lúzři a ti, kterým se to vyplatí: „Altruističtí dobrovolníci buď nejsou skuteční altruisté nebo nejsou normální,“ prohlásil sociální ekonom Trevor Knox ve studii o stále rozšířenějším fenoménu dobrovolnické pomoci v západní kultuře.

Má třeba altruisticky založený advokát po nedělích vypomáhat na stavbě lokálního sirotčince? Kdepak, radí ekonomové, ať se raději i v neděli věnuje své mnohem výdělečnější profesi a o zisk se s charitou rozdělí. Advokát tak ale přijde o výraznější moment oběti a mučednictví (mluví se o „hlasitém“ altruismu) a - jak teď naznačuje nottinghamská studie - hlavně o důležitý aspekt přitažlivosti pro druhé pohlaví.

Co je vlastně na mužské dobročinnosti pro ženy tak atraktivní? Projevy nesobeckosti a starost o druhé podle odborníků zřejmě lidským samičkám signalizují kvality, které potenciální matka očekává od zodpovědného rodiče při životním běhu na dlouhou trať. Jinými slovy mladíkovi, který u vedlejšího stolu vypráví o svých zážitcích z rumunské mise Člověka v tísni, má například posluchačka tendenci věřit, že se postará i o její (a třeba i jeho!) dítě.

Phillipsovi respondentky - a bylo jich přes jeden tisíc - při dotazech na různé stupnice mužské atraktivity konkrétně odpovídaly, že je u mužských protějšků přitahují i činnosti jako „dobrovolnická práce v místní nemocnici“ nebo „pravidelné dárcovství krve“. A že podobné aktivity nepřitahují jen Britky, potvrzuje například i Jan Kopp, který je držitelem stříbrné Jánského plakety, již Český červený kříž uděluje pouze dobrovolníkům za nejméně dvacet bezpříspěvkových odběrů: „Při rozhovorech, kdy se řeč stočí na dárcovství, rozhodně dívkám imponuje, že pravidelně dávám krev,“ říká třiačtyřicetiletý otec čtyř dětí, podle něhož v ženském zájmu rozhodně hrají roli mateřské pudy: „Pokud vyjde najevo, že jsem začal s dárcovstvím, když se mi narodila dcera, můžou jít do kolen,“ říká Kopp.

Pokud lze nový přesun ženských sympatií zachycený Phillipsovým týmem označit za trend, může se vnitrodruhový boj lidských samců v budoucnu odehrávat podle zcela nových pravidel. Ty možná předefinují nezištnost pomoci a promění rozměry globálního dárcovství, seriózní badatelé se však zatím zajímají o poněkud jiné otázky:

„Dlouhá léta se altruistické chování vůči jiným než příbuzným jedincům vykládalo jen na základě reciprocity a získání respektu, jako nějaké ,něco za něco‘,“ vysvětluje Phillips. „Abychom ale skutečně pochopili původ lidského altruismu, budeme se teď muset poohlédnout jiným směrem,“ říká biolog z ústavu, který deník The Times označil za jedinou skutečně globální univerzitu Británie.

Když vědci z americké UCLA prováděli před lety výzkum s altruismem u dětí, zjistilo se, že i osmnáctiměsíční caparti pomáhali figurantům zvedat „náhodně“ upuštěné kolíčky na prádlo, aniž by je o to někdo žádal, chválil je za to nebo jim předem vysvětloval, že se pomáhat sluší. Přestože si v rámci zachování druhu instinktivně pomáhá i mnoho zvířat - třeba kojením cizích mláďat - málokterý živočich je tak altruistický jako homo sapiens, který posílá DMS, recykluje a pouští v tramvaji sednout. Do jaké míry jsme pro altruismus předurčeni geneticky, není ještě jasné, ale příčiny naší dobročinnosti teď můžeme vidět v poněkud jiném světle. Sbohem, desperáti.

***

Mužský altrusimus je sexy. Výzkumy potvrdily, že velkodušnost a nezištné činy přitahují ženy dokonce víc než atraktivní vzhled či naditá peněženka. Vnitrodruhový boj lidských samců se tak v budoucnu může odehrávat podle nových pravidel.

GALERIE

Hlavním smyslem mé práce není jen zkoumat fotografii v rámci systémů a politických odkazů, ale zaměřuji se rovněž na reflexi současné literatury a její aplikace do vizuální podoby. Jak vlastně historie a nadnárodní, korporátní organizace určují náš způsob bytí a reflektování společnosti? Zásadní je pro mě společnost tvořená skupinami lidí v určitém prostředí. Cílem je zastřít rozdíl mezi myšlenkovým sociálním modelem a skutečností. Daniela Dostálková Narozena 1979 v Třinci

O autorovi| Jan Čáp, redaktor Orientace

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...