Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Sbohem Hitlerovy odpůrkyně

Česko

Ve věku 98 let zemřela Freya von Moltkeová, která i s manželem patřila mezi významné protivníky nacistů

BERLÍN/PRAHA „Žij blaze, zlato. Obejmi synáčky. Pozdravuj ode mne všechny, kteří to očekávají. Opatruj tě Bůh.“

Právě takové poselství obdržela na podzim roku 1944 Freya von Moltkeová od svého manžela, který byl v tu dobu vězněn nacisty. Zpráva navíc přišla jen několik měsíců předtím, než byl Helmuth James von Moltke popraven.

Moltke se svou ženou totiž patřili za války k předním představitelům proslulého protinacistického hnutí v Kreisau. Moltkeové se však na rozdíl od něj podařilo Hitlerův režim o mnoho desítek let přežít.

Ve svém druhém domově ve Spojených státech zemřela na následky virového onemocnění až minulý pátek. Bylo jí 98 let. Jaký je osud ženy, která se řadila mezi poslední žijící dobové odpůrce nacismu? Moltkeová se narodila v roce 1911 v bankéřské rodině v Kolíně. (Její dívčí jméno bylo Deichmannová.) Moltkeho, který byl prasynovcem slavného pruského polního maršála, poznala ve svých 18 letech a o dva roky později se za něj provdala.

Manželé se záhy usadili v Berlíně a věnovali se přitom právům. Oba již tehdy patřili k protihitlerovským aktivistům – Moltke ještě ve třicátých letech jako advokát pomáhal židovským rodinám i dalším obětem nacismu. Roku 1939 byl Moltke povolán do německé armády jako odborník na mezinárodní a válečné právo. Během armádní kariéry podle agentur prosazoval humánní zacházení s válečnými zajatci i civilisty na Německem okupovaných územích v souladu se ženevskými konvencemi. Během války se pak významnou měrou podíleli na založení střediska odporu nazývaného Kreisauer Kreis. (Svůj název hnutí dostalo podle Moltkeho rodinného sídla, které leželo ve slezském Kreisau na území dnešního Polska.)

Ke spolku se přidaly desítky duchovních, ekonomických odborníků i diplomatů. Jeho podstatou nebyla konkrétní odbojářská činnost, nýbrž hlavně diskuse o budoucím demokratickém uspořádání Německa po konci Hitlerovy vlády.

Ranou pro hnutí bylo, když Helmuta von Moltkeho zatklo v lednu 1944 gestapo. Paradoxně to však bylo kvůli něčemu jinému – varoval přítele, že má být zatčen. Moltkeová poté utekla se dvěma syny do Jižní Afriky. Část členů hnutí zase navázala kontakt s plukovníkem Clausem Schenkem von Stauffenbergem, který se v červenci 1944 neúspěšně pokusil Hitlera s pomocí bomby zabít.

I když ještě před atentátem pro Moltkeho svítala jistá naděje na svobodu, po něm již o ní nemohla být řeč. V lednu 1945 byl Moltke v berlínském vězení Plötzensee oběšen.

Jeho žena se v padesátých letech ještě vrátila do Německa, v roce 1960 však odešla do amerického Vermontu, kde žila s profesorem a filosofem Eugenem Rosenstockem Huessym.

I těsně před smrtí však oceňovala Moltkeho činnost: „Nikdy jsem ho neprosila, aby přestal. Byla jsem přesvědčená, že co dělá, představuje správnou cestu pro naplnění jeho života.“

***

Proti nacismu Kreisauer Kreis Středisko odporu proti nacismu s názvem Kreisauer Kreis vzniklo během druhé světové války za význačného podílu Helmutha Jamese von Moltkeho. Další vůdčí osobností byl rovněž právník Peter Yorck von Wartenburg.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!