Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Schalke stále dluží za Morávka

Česko

PRAHA Ještě před půl rokem byl nadějí českého fotbalu, které nadšeně aplaudovaly tisíce fanoušků, ale teď si záložník Jan Morávek musí připadat jako prokletý. V německé bundeslize stále marně čeká na šanci, stejně jako jeho bývalý klub Bohemians 1905 na desítky milionů korun za přestup.

Německé Schalke, kam talentovaný mladík před sezonou přestoupil, totiž za Morávka stále nezaplatilo. Přesněji: na účtu vršovického klubu pořád leží jen první splátka ve výši 300 tisíc eur.

Důvod? Podle Michala Vejsady, šéfa původní společnosti Bohemians Praha, která je od roku 2005 v konkurzu, tahanice o to, komu vlastně práva na Morávka patří.

„Morávkova smlouva se Schalke je podle nás neplatná. O tom, že něco není v pořádku, svědčí i to, že Schalke po první splátce zmrazilo další splátky a s dalším postupem chce vyčkat až do vyřešení všech soudních sporů v Čechách,“ citovala Vejsadu agentura ČTK.

Podle druhé teorie má však Schalke finanční potíže a válka klubů, které se přou o slavné jméno a logo s klokanem, se mu jen hodí „do krámu“. „Jsme se Schalke domluveni na splátkovém kalendáři a plnění určitých dohod. Pokud nedojde k uhrazení v dohodnutém termínu, jsme připraveni se obrátit na arbitráž FIFA,“ prohlásil ředitel Bohemians 1905 Lukáš Přibyl.

Boj o pohádkový obnos za Morávka zuří od jara, kdy se o prodeji začalo spekulovat. V té chvíli se také o svá práva přihlásil Vejsada.

Vršovický klub totiž devatenáctiletého špílmachra prodal Schalke odhadem za 50 milionů korun, ale konečná částka by se díky různým bonusům mohla v průběhu tří let navýšit až na 70 milionů.

Svaz svolal schůzku na středu Klíčovým bodem je dubnové rozhodnutí soudu, podle něhož nesmí Bohemians 1905 prodávat hráče bez souhlasu správce konkursní podstaty. Podle Přibyla přitom došlo k podpisu smlouvy s Schalke ještě před tímto rozhodnutím.

Vejsada mezitím na vršovický klub podal žalobu a vyhrožuje, že ušlý zisk bude žádat po svazu. Zatím marně. S vleklým sporem o „pravou“ Bohemku by mohla hnout až schůzka všech tří subjektů, kterou na středu svolalo svazové vedení. Najde kompromis?

***

Spory okolo Bohemians

Tři strany se přou o logo, historii i hráče

Zelenobílé logo s klokanem Původní logo Bohemians (s dvojitou kružnicí, dvěma nohama u klokana a nápisem Bohemians Praha) v současnosti využívá střížkovský klub Karla Kapra, ale vlastníkem loga je Tělovýchovná jednota Bohemians Praha. Vršovický klub využívá upravené logo s jednou kružnicí, jednou nohou a číslovkou 1905. Právě jemu v květnu právo na logo přiřkl i Úřad průmyslového vlastnictví, ten však údajně své původní rozhodnutí přehodnotil.

Slavná historie Po krachu původních Bohemians v roce 2005 fotbalový svaz uznal jako jejich nástupce klub Bohemians 1905, který vzkřísili fanoušci. O slavné jméno se však hlásí i „střížkovská“ Bohemka. Hráči: Morávek, Vacek a další Všechny hráče svaz přeregistroval na Bohemians 1905, jenže soud je později znovu zapsal do konkurzní podstaty. Od té doby si ně dělá nárok i tehdejší šéf Michal Vejsada.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!