Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Schallertův odchod se čekal

Česko

Kdo převezme skokanskou reprezentaci, je nejasné, nejžhavějšími kandidáty jsou bratři Jiroutkové a Sakala

PRAHA Čeští skokani na lyžích mají necelý rok před zimní olympiádou ve Vancouveru jistotu v jediné věci. Na hraně můstků jim v Kanadě nebude mávat rakouský trenér Richard Schallert.

Jeho mise u české reprezentace totiž v pondělí skončila.

Jakub Jiroutek, jenž se s bratrem Davidem staral o reprezentační béčko, tvrdí, že se Schallertův odchod dal čekat.

„Skokanský úsek na tom není ekonomicky příliš dobře a výsledky nebyly v poslední době adekvátní obrovským penězům, které skokem prošly,“ soudí.

Schallert měl podle Jiroutka také problémy s jazykem, a tudíž i s komunikací se skokany. „Navíc si k sobě nevybral správné lidi a mylně spoléhal na to, že reprezentanti jsou natolik profesionální, že budou doma trénovat sami. Tak to ale bohužel příliš nefungovalo.“ Sakala: Nevyužila se šance Trenér české ženské reprezentace Jaroslav Sakala, někdejší mistr světa v letech, hovoří podobnou řečí jako Jakub Jiroutek: „Měli jsem tu Bajce a pak Schallerta, což byla pro skokany velká šance. Jenže jejich tréninkové metody jim asi příliš nevoněly... Je to špatně, že Schallert odchází. Faktem ale je, že ho nikdo nepřijal. Kluboví trenéři ani skokani...“

Schallert také připustil, že vnímal jisté komunikační problémy: „Vzhledem k tomu, že neumím česky, jsem nevěděl o všem, co se děje v pozadí,“ přiznal.

Šéftrenér Dukly Liberec Michal Georgiev by na Schallertově místě v příští sezoně rád viděl Davida a Jakuba Jiroutkovy. „Chceme, aby tady začal fungovat systém, aby skokani měli denně trenérský dohled. Schallert spoléhal na individuální trénink kluků a ono to nefungovalo,“ řekl.

Předseda skokanského úseku Leoš Škoda dlí v těchto dnech v Brazílii, takže k situaci pod můstky se vyjádřil sportovní ředitel úseku Rostislav Jozífek:

„Máme dvě vize, kdo by měl Schallerta nahradit,“ pravil. „Jedna je domácí – tedy bratři Jiroutkové, či trenér české ženské reprezentace (Sakala), Druhá varianta je o tom, že se poohlédneme v zahraničí.“

Jozífek hovořil o slovinské cestě, čímž myslel zřejmě Bajce, ale také o skandinávské. Připustil zároveň, že zahraniční trenéři, kteří by připadali eventuálně v úvahu, jsou však většinou pod smlouvami.

Zřejmě nejvážnější kandidát na trenérský post David Jiroutek se včera dopoledne vrátil z Finska a situaci příliš komentovat nechtěl. „Zatím nemám dost informací,“ povídal. „A jestli bych trenérské místo případně přijal? Nevím, protože Kamila (Rajdlová – pozn. red.) má před sebou důležitou olympijskou sezonu a my se musíme starat také o malou dcerku,“ vysvětloval.

„Hlavně si teď ale nemůžeme dovolit přes měsíc lelkovat,“ varoval Jakub Jiroutek. „Blíží se olympiáda a kluci musí začít systematicky trénovat.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!