Průzkum proběhl krátce po ohlášení obnovené koalice Spolu a ještě před tím, než si Pirátská strana zvolila nové předsednictvo. Koalice tří stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09 dosahuje podpory okolo 21 procent, což by odpovídalo preferencím, které v součtu dosud získávaly jednotlivě.
Hnutí ANO však nadále vede, jako jediné dlouhodobě dosahuje možných zisků nad 30 procent – v listopadu by se mohlo těšit z podpory 33,7 procenta voličů.
„Podobně jako v předchozích modelech STEM by jej volila asi třetina voličů. Hnutí zůstává nadále neohroženo v pozici lídra opozičních hlasů se široce rozkročenou voličskou základnou,“ uvedli výzkumníci.
Koalici Spolu by tak chybělo více než 12 procent k tomu, aby zopakovala těsné sněmovní vítězství nad ANO jako v roce 2021. Do Sněmovny by se sice dostalo také hnutí STAN (8,4 procenta) a již mimovládní Piráti (5,9 procenta), vládu by nicméně s pověřením ze strany prezidenta měl skládat vítěz sněmovních voleb.
„Hnutí STAN – jako zbývající subjekt vládní koalice – nezopakovalo mimořádně dobrý říjnový výsledek po relativně úspěšných krajských volbách. Přesto zůstává jeho podpora zvýšená oproti dlouhodobému průměru a hnutí stále nejspíše částečně těží z kolapsu podpory Pirátů,“ uvedla agentura STEM ve své prezentaci k modelu pro CNN Prima NEWS.
Poslance by mohla mít také KSČM, která své výsledky posílila díky úspěchu v rámci koalice Stačilo! v evropských volbách i relativnímu úspěchu v krajských volbách. Strana si nadále udržuje preference pohybující se těsně kolem pěti procent. Podle průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi, který byl zveřejněn o den dříve, by KSČM získala 3,5 procenta voličů, výsledky se tak mírně liší.
Hnutí Přísaha a strana Motoristé sobě v listopadu potvrzují růst pro sněmovní volby. Je však patrné, že voličská přízeň vůči těmto uskupením je vrtkavá, meziměsíčně si v modelu vyměnily pozice i možný zisk.
Listopadový volební model počítá s volební účastí 62 procent.