Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Schindler - hrdina nebo zločinec?

Česko

  20:01
SVITAVY - Na kraji parku ve Svitavách má pamětní desku Oskar Schindler. Muž, který za války zachránil přes tisíc Židů. Naproti přes silnici stojí jeho rodný dům. Právě dnes by se hrdina Spielbergova filmu Schindlerův seznam dožil sta let. Svitavští se ale v názoru na slavného rodáka Schindlera neshodnou. Neshodnou se ani na tom, zda si zaslouží pamětní desku.

Oskar Schindler foto: Reprofoto

Pro tři z pěti náhodných kolemjdoucích zůstává Schindler válečným zločincem, který ve své továrně v Krakově a později v Brněnci nedaleko Svitav jen využil levné židovské pracovní síly.

Naopak jen dva z pěti oslovených ho mají za člověka, který Židy zachránil. Podle nich si pomník zaslouží. „Možná zaměstnával Židy proto, že byli levnou pracovní silou,“ říká starší muž, který vyšel z domu v sousedství Schindlerova rodného domu. „Ale když ho sami Židé ocenili, tak pro ně asi něco udělal,“ míní.

Schindler – gauner
V rodných Svitavách, kde tehdy žilo devadesát procent Němců, si Schindler ve dvacátých letech vysloužil přídomek gauner. Z reálné školy byl záhy vyloučen pro padělání školních výsledků, opíjel se, dopouštěl přestupků a výtržnictví. „Byl to světák a hochštapler, jeho vztah k práci nebyl valný,“ říká historik svitavského muzea Radoslav Fikejz. Oženil se ve dvaceti se stejně starou Emílií. Manželství ale příliš nefungovalo, o pět let později má Schindler první nemanželské dítě, rok nato další.

V roce 1935 se Schindler stal členem NSDAP. „Jako sudetský Němec měl zájem na připojení Sudet k říši,“ říká Fikejz. Krátce nato začal pracovat pro německé špiony z abwehru. Hodnocen byl jako odvážný a schopný. O tři roky později ho odhalila a zatkla česká policie. Před vysokým trestem ho zachránil německý vpád.

Vidina snadného zbohatnutí odvedla Schindlera v roce 1939 do Krakova. Stal se nuceným správcem arizované továrny na výrobu smaltovaného nádobí. Pohyboval se v prostředí nacistické okupační správy Krakova, využíval kontakty ve špionážní službě. Jeho podnikání financovali sami Židé, kteří se domnívali, že se ke svému majetku vrátí a podporovali jeho prosperitu.

Když se brutalita vůči Židům stupňovala, Schindler jim začal vědomě pomáhat. Do krakovského ghetta přes něj putovaly potraviny, léky, peníze od organizace Jewish Joint Distribution Commitee.

Když se v roce 1943 likvidovalo krakovské ghetto, Schindler „své“ Židy varoval, aby přes noc zůstali v továrně. Stejně se zachovalo několik dalších továrníků. O rok později se odhodlal k jedinečnému kroku – továrnu a s ní i 1098 lidí ze slavného Schindlerova seznamu přesunul do Brněnce kousek od Svitav.

Zatímco známý „lovec nacistů“ Simon Wiesenthal hned v roce 1945 žádal, aby Schindlerovi byla poskytnuta pomoc, která by vyvážila jeho čin, v Československu se stal hledaným válečným zločincem. Zatímco měl Schindler tu čest jako jediný nacista zasadit strom v Aleji Spravedlivých v Jeruzalémě, v rodném městě zůstával zločincem a podnikatelem, který vykořisťoval internované osoby.



 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!