Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brazilská mutace na Děčínsku: šlo o loňskou verzi viru, která není tak agresivní a nebezpečná

Česko

  8:00aktualizováno  17:35
Praha - Ve dvou záchytech brazilské mutace koronaviru na Děčínsku nešlo o novější agresivnější a nakažlivější variantu viru, ale méně schopnou mutaci z loňského roku.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: MAFRA

Sdělila to šéfka Národní referenční laboratoře pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu Helena Jiřincová, píše úterní Právo. Další dva záchyty starší, méně nebezpečné brazilské mutace odhalila koncem února Fakultní nemocnice Brno.

Brazilská mutace koronaviru na Děčínsku navíc nemusí podle viroložky Ruth Tachezy pocházet ze zahraničí, mohla se vyvinout v ČR. O účinnosti očkování na tento typ se podle vědců zatím moc neví.

„V principu nemusí být mutace importem, ale konvergentni evolucí variant v ČR, které se tlakem imunitního systému dopracovaly ke stejnému obrazu,“ uveda Tachezy, která je členkou iniciativy vědců Sníh. Konvergentní evolucí se označují procesy, kdy se pod stejnými vnějšími podmínkami vyvíjejí různé nepříbuzné druhy k podobnému výsledku. Pokud by ale šlo o zavlečení ze zahraničí, je to podle Tachezy zásadní pochybení při kontrole vstupu cestovatelů do ČR.

Také podle Jiřincové se pravděpodobně jedná o konvergentní mutaci. „Je spíše pravděpodobné, že s pomalou vakcinací u nás budeme vytvářet evoluční tlak vedoucí k tvorbě variant nesoucích (mutaci) E484K, případně jiné únikové mutace,“ uvedla. Mutace E484K je jihoafrická. Jako únikovou ji odborníci označují proto, že viru umožňuje unikat protilátkám dříve vytvořeným imunitním systémem proti starším mutacím, se kterými se setkal.

Přímo na populaci v Jihoafrické republice byly testované vakcíny AstraZeneca, Novavax a Jenssen od Johnson & Johnson. Účinnost byla nižší zejména u látky od AstraZeneca. Podle imunologa Václava Hořejšího z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR na tuto mutaci byla vyzkoušená čínská vakcína používaná v Brazílii a je účinná.

Kvůli výskytu dvou samostatných případů brazilské mutace a pokračujícímu vysokému záchytu nových případů covidu-19 na Děčínsku se tam otevřou školy až o týden později než jinde v ČR. Další dva záchyty starší, méně nebezpečné brazilské mutace odhalila koncem února Fakultní nemocnice Brno.

Autor:

Mohlo by vás zajímat