Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schůzce s Pospíšilem a zhodnocení koalice se nebráním, prohlásil Hřib. Spolupráce podle něj ale funguje dobře

Zdeněk Hřib. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Hřib. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se nebrání schůzce s předsedou zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiřím Pospíšilem (TOP 09) a zhodnocení fungování koalice Pirátů, Spojených sil a Prahy Sobě. Koalice podle něj ale funguje dobře. Hřib to sdělil prostřednictvím své šéfky poradců Martiny Vackové. Pospíšil práci primátora kritizoval poté, kdy v pondělí večer krajský výbor TOP 09 vyjádřil Hřibovi nedůvěru.

„Výzvu pana předsedy Pospíšila vítám a rád se s ním setkám, abych mu práci všech radních osobně odprezentoval. Jsem totiž přesvědčen, že se udělalo velké množství práce. S radními jak za TOP 09, STAN a Prahu sobě se mi velice dobře spolupracuje,“ uvedl Hřib. „Vyhodnocení plnění koaličního programu po roce práce koalice se nebráníme,“ dodal.

Podle Pospíšila se primátora dostatečně nevěnuje problémům Prahy. „Není do dneška vybrán nový ředitel magistrátu, není vybrán ředitel odboru IT, což má pan primátor přímo na starosti,“ řekl. TOP 09 také vadí, že Hřib zasahuje do kompetencí jiných členů rady. V posledním týdnu se například přel s radní Hanou Kordovou Marvanovou (za STAN) o výstavbě družstevního bydlení.

Hřib to nepřímo odmítl. „Já osobně mám na starosti zahraniční vztahy, EU fondy a IT. Proto jsem představil nedávno prototyp nového Portálu Pražana, kde si budou moci lidé vyřídit své záležitosti s městem. Ostatní oblasti mají své gesčně příslušné radní, kteří každodenně hledají shodu s koaličními partnery na dalším rozvoji města,“ uvedl.

Konkrétní výtky

Pražský zastupitelský klub Pirátů požádá TOP 09, aby ho seznámila s konkrétními výtkami k práci primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). ČTK to v úterá sdělila po jednání klubu šéfka primátorových poradců Martina Vacková. Primátora kritizoval v úterý europoslanec a předseda zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil (TOP 09). V pondělí večer krajský výbor TOP 09 vyjádřil Hřibovi nedůvěru. K urovnání sporů v úterý vyzval i krajský výbor STAN.

„Zastupitelskému klubu Pirátů záleží na vyjasněni situace s TOP 09. Žádáme proto TOP 09, aby nás její zástupci seznámili s konkrétními výhradami k práci primátora, případně s dalšími konkrétními náměty ke zlepšení vzájemné spolupráce, které si vážíme,“ píše se v usnesení klubu.

Mezi stranami vypukl spor o postupu při výstavbě družstevního bydlení. Spojené síly na jedné a Piráti a Praha Sobě na druhé straně prosazovaly rozdílné postupy. Piráti a Spojené síly se nejdříve minulý týden v pátek přely přímo před novináři, kdy radní Hana Kordová Marvanová (STAN) mimo jiné řekla, že primátor zakázal úředníkům pomáhat jí při přípravě družstevního bydlení.

Koalice Pirátů, Spojených sil a Prahy Sobě má v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů. Všechny tři strany mají shodně 13 mandátů.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!