Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Fiala se sešel se Zemanem, informoval jej o sestavování vlády. Následně pohrozil kompetenční žalobou

Prezident Miloš Zeman jmenoval na zámku v Lánech šéfa ODS Petra Fialu předsedou vlády. (28. listopadu 2021) foto: ČTK

Předseda vlády Petr Fiala se tento týden na neformální schůzce sešel s prezidentem Milošem Zemanem. Následně ve středu oznámil, že na prezidenta podá kompetenční žalobu, pokud Zeman nejmenuje celou vládu. „Mohu potvrdit, že jsem se s panem prezidentem sešel na neformální schůzce, kde jsem s ním hovořil o dalším postupu při jmenování vlády,“ napsal Fiala na Twitteru.
  10:52

Schůzka se měla uskutečnit pár hodin po úterním jednání s adeptem na ministra zahraničí Janem Lipavským, s jehož jmenováním má Zeman problém. Na konání neformální schůzky prezidenta s premiérem upozornilo rádio Frekvence 1.

„Věřím pořád, že bude vláda jmenována jako celek. Pokud by pan prezident trval na výhradách k jednomu mnou navrženému kandidátovi, tak bych pokládal za nutné, abych podal kompetenční žalobu, a to proto, aby se jednou provždy vyjasnilo, jaké jsou pravomoci prezidenta, jaké jsou pravomoci premiéra v této věci,“ řekl Fiala ve středu večer v České televizi.

7. prosince 2021

Rozhodující je Ústava, řekl Lipavský. Prezident podle ní jmenuje na návrh předsedy vlády

Rozhodující je podle Lipavského Ústava ČR. Ta nedává prezidentovi žádné právo veta u kandidátů do vlády. „Předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů,“ píše se v Ústavě ČR v článku 68.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček představil jiný názor.

„Jmenování probíhá na bázi premiér - prezident a tam si myslím, že je potřeba se o tom dál bavit,“ odvětil Lipavský na dotaz, zda mu prezident Miloš Zeman řekl, že s ním má výhrady. Zdrženlivě se vyjádřil k možnému přesunu české ambasády v Izraeli do Jeruzaléma, o což dlouhodobě usiluje prezident.

Zeman si do pátku 10. prosince naplánoval schůzky se všemi kandidáty do vlády. Ve čtvrtek ho čeká setkání s kandidátem na ministra financí Zbyňkem Stanjurou z ODS a kandidátem Pirátů na ministra pro legislativu Michalem Šalomounem, v pátek s kandidátem na ministra zdravotnictví Vlastimilem Válkem z TOP 09. Nemohla se uskutečnit jen schůzka se Zdeňkem Nekulou z KDU-ČSL, který má vést zemědělství, ale má nyní covid.

Následovat má Zemanovo setkání s předsedou vlády Fialou, na němž mají dohodnout detaily ke jmenování vlády. Končící premiér Andrej Babiš počítá s tím, že Fialovi předá vládu příští týden.

28. listopadu 2021

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat