„Chtěl bych ocenit vstřícnost ke koordinaci zahraničních aktivit,“ uvedl setkání Pavel. Probírali válku na Ukrajině, ale i konflikty v Sýrii a Libanonu. „Dotkli jsme se také toho, jaký bude mít dopad na zahraniční politiku nová americká administrativa. Je naším zájmem udržet a dále rozvíjet dobré vztahy s USA,“ řekl. „Koordinovali jsme také naše plánované zahraniční cesty, jak geograficky, tak obsahově a také návštěvy, které k nám přijedou,“ řekl Pavel.
Vystrčil si jednání chválil. „Před námi je spousta výzev, kde je potřeba, abychom za Českou republiku vyvíjeli maximální úsilí, například bezpečí a konkurenceschopnost Evropy,“ řekl. „Shodli jsme se, že Spojené státy vnímáme jako zásadního spojence, tím se naše zahraniční politika bude řídit,“ dodal. S Markétou Pekarovou Adamovou se vydají do Bruselu, kde budou řešit zmíněná evropská témata.
„Kladli jsme důraz na to, abychom s novou administrativou v USA vedli úzký kontakt, což je důležité pro to, abychom mohli své zájmy prosazovat,“ řekla Pekarová Adamová. „Chtěla bych navázat na své předchozí cesty do USA a setkat se s kongresmany,“ dodala.
„Je nutné se dobře koordinovat také v rámci Evropské unie. Jsme rádi, že se rozšiřuje Schengen,“ řekla Pekarová Adamová. Zmínila také situaci ohledně voleb v Rumunsku, se kterou nesouhlasí.
Prestiž České republiky vzrostla
„Za tři roky, co je naše vláda ve funkci, a hlavně za poslední rok, co můžeme dělat zahraniční politiku společně s naším panem prezidentem, vzrostla prestiž České republiky. Vnímáme to na našich zahraničních cestách, jsme váženou zemí,“ řekl premiér Fiala. Opakoval, že spolupráce se Spojenými státy je klíčová. „V rámci debat v Evropské unii budu hájit spolupráci s USA,“ řekl.
„To jakým způsobem se bude situace v Sýrii vyvíjet je potřeba ještě počkat. Pro Českou republiku je zásadní to, že v současné chvíli nedochází k masivnímu odchodu Syřanů ze země,“ řekl.
Na setkání řešili také situaci na Ukrajině. Fiala apeloval, že je důležité Ukrajinu nadále podporovat. „Je jasné, že Evropa musí převzít zodpovědnost za svoji bezpečnost a to je něco, na čem je třeba pracovat. Musíme být silní, konkurenceschopní, musíme mít odvahu revidovat politiku, kterou jsme dosud dělali, a také odvahu ke Green Dealu,“ řekl.
Lipavský zmínil situaci v Sýrii. „Pro nás je velkou prioritou bezpečí českých občanů v zahraničí. Kvůli bezpečnostní situaci jsem o víkendu rozhodl ke stažení českých pracovníků ze Sýrie, jakmile to však bude možné, vrátíme je tam, musíme však být velmi opatrní,“ řekl. Dodal, že chce mít ambasádu v Damašku.
Ústavní činitelé se sešli naposledy 1. července, kdy se zejména koordinovali před summitem Severoatlantické aliance (NATO) ve Washingtonu. Debatovali také o válce na Ukrajině i bezpečnostní dohodě se zemí napadenou Ruskem, kterou státy podepsaly také v červenci.
Politici tehdy řešili také vztahy se Slovenskem, které narušily nesoulady v některých zahraničněpolitických otázkách. Dosud se neobnovily mezivládní konzultace, které český kabinet odložil z letošního března. Pavel připomněl, že se příští týden setká se svým slovenským protějškem Peterem Pellegrinim na schůzce V4 v Polsku.