19. listopadu 2018 11:16, aktualizováno  14:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schůzka opozičních stran proběhne v úterý, Okamura se nezúčastní. Za komunisty míří Babiš

Ivan Bartoš a Petr Fiala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Bartoš a Petr Fiala. | foto: Tiwtter

Premiér Andrej Babiš (ANO) přijde kauzu údajného únosu svého syna vysvětlovat poslancům KSČM v pátek ráno před hlasováním sněmovny o nedůvěře vládě. O situaci, kterou vyvolala reportáž serveru Seznam Zprávy, bude šéf komunistů Vojtěch Filip jednat ve středu s prezidentem Milošem Zemanem. Už v úterý bude o další podpoře menšinového kabinetu ANO a ČSSD diskutovat širší vedení KSČM. V úterý se také uskuteční koordinační schůzka opozičních ODS, Pirátů, lidovců, STAN a TOP 09.

Harmonogram jednání komunistů s ČSSD a ANO popsal Filip. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zrušil kvůli politické situaci úterní cestu do Londýna.

Termín jednání opozice před hlasováním o nedůvěře vládě ČTK potvrdil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Na schůzce ale budou chybět zástupci SPD, kteří s ostatními pěti stranami hlasování o nedůvěře iniciovali. „Pan (předseda SPD) Tomio Okamura poslal SMS, že nemají důvod koordinace. Bude hlasovat pro nedůvěru vládě, ale provedl veletoč. Najednou tvrdí, že problémem nejsou kauzy ani střet zájmů premiéra Babiše, ale účast ČSSD ve vládě,“ uvedl v pondělí Bartoš v textové zprávě.

Mimořádnou schůzi, na které chtějí vyslovit vládě nedůvěru, vyvolali poslanci opozice. Shromáždili 92 podpisů, k odvolání vlády je třeba nejméně 101 hlas. Vedení sociálních demokratů se sejde ve středu po poledni, aby formulovalo postoj k hlasování. Na jejich poslanecký klub Babiš přišel už minulý týden.

Předseda ČSSD Hamáček kvůli jednáním v Praze zrušil ministerskou cestu do Londýna. „Situace je vážná. Ač nerad, v tuto chvíli si nemohu dovolit odcestovat do zahraničí. Aktuálně musíme řešit situaci doma,“ uvedl Hamáček v prohlášení, které poskytlo ministerstvo vnitra. Britská strana se podle Hamáčka o změně programu dozvěděla už v neděli a situaci chápe.

Schůzka premiéra s prezidentem

V pondělí večer čeká Babiše schůzka s prezidentem, který ho už dříve podpořil. Zeman uvedl, že by současného premiéra pověřil sestavením vlády znovu a v demisi by Babiš mohl zemi dál vést měsíce. Situaci před hlasováním o nedůvěře v úterý zřejmě probere širší vedení hnutí ANO. Předsednictvo a výbor svolalo nicméně už před vypuknutím kauzy Babišova syna, sdělil mluvčí ANO Vladimír Vořechovský.

Babiš ani po sobotních demonstracích nehodlá odstoupit. Pokud by jeho vládě Sněmovna vyslovila nedůvěru, přijal by nabídku prezidenta, aby sestavil i další kabinet. Popřel, že by syna nechal odvézt do ciziny kvůli kauze Čapí hnízdo, v níž jsou oba obviněni. V televizi Nova v neděli řekl, že jeho syn je stále přesvědčen, že do Ruska a na Ukrajinu odjel nedobrovolně,

Současná politická krize začala v pondělí po odvysílání skrytě natočené reportáže s Babišem mladším. Obvinil v ní spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském Krymu anektovaném Ruskem. Premiér podle syna chtěl, aby opustil Česko kvůli případu dotace pro Čapí hnízdo, v němž oba čelí obvinění z dotačního podvodu. Babiš to odmítl, syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem. Babiš mladší v reakci na to obvinil otce ze lži. Premiér pak o víkendu za synem odletěl do Švýcarska, kde bydlí se svou matkou.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.