Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je nutná redukce obsahu výuky a změny maturit, shodli se Gazdík se Zemanem

Česko

  17:24aktualizováno  17:35
Po ministryni obrany Janě Černochové přijal prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě na jeho žádost i ministra školství Petra Gazdíka. Shodli se na klíčových změnách v českém školství, které ministr plánuje. Aktuálně ale Gazdíka zaměstnává i zajištění kapacit ve školách pro ukrajinské děti, které k povinné školní docházce nastoupí v září.

„Považoval jsem za slušné informovat hlavu státu o svých záměrech a představit mu své priority ohledně změn ve školství. S panem prezidentem jsme se na nejpodstatnějších věcech shodli,“ informoval Petr Gazdík po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

„Shodli jsme se na tom, že redukce obsahu vzdělávání je nutná, že se musí změnit maturity i systém přijímacích zkoušek a že nejde v budoucnu čekat nic jiného než celoživotní vzdělávání a u žáků by se měla rozvíjet schopnost přijímat změny,“ dodal ministr školství.

Důvodem je, že dvě třetiny dětí, které nyní nastupují do základních škol, připravuje systém vzdělávání na povolání, která „doposud neznáme a která ještě neexistují“.

Prezident mu podle jeho slov vyčinil pouze za upuštění od povinnosti vybrat si na základní škole studium druhého cizího jazyka, nakonec ale podle Gazdíka snad poruzmněl jeho argumentům. Snahou ministerstva je zvýšit kvalitu výuky druhého jazyka tím, že k ní nebudou nucení třeba žáci s poruchami učení, které to stresuje a zároveň zdržují ostatní žáky, uvedl.

Na otázku o prezidentově zdravotním stavu Gazdík odpověděl, že s hlavou státu jednali o problémech českého školství do hloubky.

Ukrajinské děti v Praze naráží na nedostatek míst ve školách

Resort školství řeší problém, že se volné školské kapacity nekryjí s místy, kde jsou ukrajinští uprchlíci ubytování a kde se nabízí práce. Nejvíc uprchlíků pobývá v Praze, kde je ale míst ve školách dlouhodobě málo. Nejvíc volných kapacit měl v dubnu k dispozici Moravskoslezský kraj.

Na stole jsou podle Gazdíka dvě možná řešení. Buď pozitivní motivace uprchlíků k přesídlování a stěhování do krajů, kde volné kapacity ve školách jsou, nebo vznik ukrajinských tříd, které by mohly fungovat například v uměleckých školách.

Na začátku dubna bylo v mateřských školách 3 310 ukrajinských dětí a 23 204 ve školách základních. Aktuální data sleduje podle Gazdíka ministerstvo vnitra. Ministerstvo školství zvažuje, že šetření ohledně kapacit škol kvůli uprchlíkům z Ukrajiny zopakuje na konci června. Uzavřené tou dobou budou už i zápisy těch, kteří chtějí nastoupit do školy od září.

Podle vládního dokumentu o prioritách pro řešení uprchlické krize počítá kabinet s nutností integrace asi 125 tisíc dětí, jejichž začlenění do škol vyčíslil na 12,3 miliardy korun. Podle mapování ministerstva je v mateřských školách je zhruba 13 tisíc míst a v základních přes 150 tisíc míst.

Minulý týden se ve Sněmovně hájil, že se ukrajinským běžencům a jejich dětem „nepomáhá na úkor českých dětí a jejich rodičů“. Poukázal třeba na to, že české děti absolvují zápis do mateřských škol dříve než ukrajinské dětí.

Autoři: ,

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Mohlo by vás zajímat