Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Záhadná schůzka primátora Nwelatiho a podnikatele Rittiga. Stíny minulosti mě nestraší, reaguje Fiala

Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati a lobbista Ivo Rittig v restauraci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati a lobbista Ivo Rittig v restauraci... | foto: Čtenář iDnes.cz

PRAHA Už skoro pět let, co stojí v čele strany, bojuje předseda Petr Fiala za ODS bez vlivu zákulisních „kmotrů“. O to víc proto překvapilo, když se v polovině minulého týdne jeden z výrazných občanskodemokratických politiků – mladoboleslavský primátor a senátor Raduan Nwelati – potkal s kontroverzním podnikatelem Ivem Rittigem, který je právě mezi takovéto „kmotry“ ODS řazen.

Podle serveru iDnes.cz, který na setkání upozornil, se oba muži sešli v pražské restauraci Asian Temple a hovořili spolu zhruba 45 minut. Nwelati později řekl, že Rittiga potkal náhodou.

„Neviděli jsme se několik let, takže to byla jedna z věcí, o které jsme se bavili,“ řekl primátor Mladé Boleslavi.

Vedení ODS Nwelatiho schůzka s vlivným „politickým podnikatelem“ vrásky na čele nedělá. Návratu starých, „kmotrovských“ časů se prý neobává. „S panem senátorem jsem byl v kontaktu. Nemám vůbec žádné obavy z nějakých temných stínů minulosti,“ odpověděl na dotaz LN předseda druhé nejsilnější opoziční strany Fiala.

Lobbista Ivo Rittig.
Primátor Mladé Bolestavi Raduan Nwelati.

V podobném duchu se vyjádřil rovněž místopředseda občanské demokracie Martin Kupka. Poslanec a starosta středočeské obce Líbeznice s Nwelatim o jeho schůzce s Rittigem mluvil. „Potvrdil, že šlo o náhodné setkání. Mířil na jednání s bývalým tenistou Radkem Štěpánkem,“ řekl LN Kupka.

Byznys s šampionem

Plánovaným srazem s dvojnásobným vítězem Davis Cupu argumentoval i Nwelati. „Setkal jsem se s tenistou Radkem Štěpánkem. A následně tam přišel pan Rittig, který šel okolo a se Štěpánkem se znal. A tak si k našemu stolu přisedl,“ komentoval Nwelati pro server iDnes.cz.

Senátora s kontroverzním politikem vyfotil jeden z hostů pražské restaurace. Štěpánek na fotografii chybí. Podle Nwelatiho je to proto, že v době jejího pořízení byl někdejší tenisový šampion na toaletě. Podle iDnes se ovšem primátor Mladé Boleslavi potkal nejprve s Rittigem a Štěpánek se připojil až později.

Dnes již bývalý sportovec se po skončení úspěšné kariéry věnuje byznysu. Firma BEP Trade, v níž figuruje jako jednatel, ukončila pilotní projekt spolupráce s Dopravním podnikem Mladá Boleslav, v jejímž čele Nwelati stojí. Právě kvůli tomu se minulý týden v jedné z pražských restaurací politik s bývalým tenistou setkali.

Štěpánek přitom potvrdil, že byl přítomen i vlivný zákulisní hráč. „S panem Rittigem jsem ale neměl domluvenou žádnou schůzku, šlo o náhodné setkání, prohodili jsme pouze pár slov o tenise,“ řekl.

Šedá eminence

Schůzka s Rittigem může politikovi ODS uškodit. Vlivný lobbista totiž figuruje v několika kauzách a soudních přích. Obžalován je například v případě vyzrazení utajované zprávy BIS, v němž figuruje také manželka a někdejší poradkyně premiéra Petra Nečase Jana Nečasová (dříve Nagyová).

Obžaloba tvrdí, že Rittig se v roce 2012 dověděl od Nagyové a tehdejšího ministra zemědělství Petra Bendla, že premiér Nečas (všichni ODS) obdržel utajený materiál. Lobbista dovodil, že se týká právě jeho, a proto poslal svého právníka na schůzku s Nagyovou, která právníkovi podle obžaloby obsah zprávy sdělila. Rittig pak údajně mohl učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány, státní instituce a společnosti s majetkovou účastí státu.

Městský soud v Praze jim nejprve udělil podmínku, odvolací senát vrchního soudu však verdikt zrušil. Případ se proto bude řešit znovu. Nové projednávání by mělo začít 27. prosince.

Rittig figuruje také v kauze spojené s pražským dopravním podnikem. Peníze získané prodejem předražených jízdenek měly být vyváděny do společností spojených s šedou eminencí ODS se sídly v Karibiku. I v tomto případě je Rittig obžalován.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!