10. ledna 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schůzka šéfa soudu Bureše s advokátem Pokorným vzbudila nevoli

Jaroslav Bureš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Bureš | foto: Lidové noviny

Soudce by se měl vyvarovat schůzek, které mohou ohrozit nezávislost soudního rozhodování. A zejména v případě, jde-li o­předsedu soudu. Jsou o tom přesvědčeni tři z pěti bývalých šéfů české justice za poslední dekádu.

Redakce je oslovila kvůli setkání předsedy Vrchního soudu v­ Praze Jaroslava Bureše s vlivným advokátem Radkem Pokorným v pražské luxusní restauraci. LN o schůzce informovaly v pondělí.

„Považuji za špatné, že se předseda soudu na kuloárových setkáních schází s advokáty, protože pak nemůžete odstranit pocit, že se tam mohou domlouvat věci, které se týkají konkrétních kauz na soudu,“ řekl LN Jiří Pospíšil, europoslanec za TOP 09, který byl ministrem spravedlnosti ve třech vládách ODS. A se svým názorem není sám.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) na zaslané otázky k­inkriminované schůzce předsedy pražského vrchního soudu Jaroslava Bureše s advokátem Radkem Pokorným, který patří mezi přátele premiéra Bohuslava Sobotky, do uzávěrky neodpověděl. Předloni ale předsedu Bureše ministr kritizoval. Vadila mu jeho účast na předloňském večírku advokátní kanceláře Pavla Němce. Chvíli dokonce Burešovi hrozil kárnou žalobou. Z trestu nakonec sešlo a vše skončilo domluvou.

Za nevhodnou považuje schůzku exministryně Marie Benešová, která proslula výrokem o justiční mafii na adresu klíčových postav na soudech a v soustavě státního zastupitelství. „Pan doktor Bureš je zřejmě nepoučitelný. Určitě se nesetkali, protože by si chtěli popřát hezký den. Advokát zpravidla něco chce. Takto by se neměli setkávat, protože bude pochybnost o jeho nestrannosti. Jestliže tam přijde kauza, na které doktoru Pokorném záleží, bude zpochybněna nestrannost toho rozhodnutí,“ vysvětluje Benešová, která byla v­letech 1999 až 2005 nejvyšší státní zástupkyní.

Podle advokáta Pokorného ale nebyla řeč o konkrétních kauzách. Šlo prý o setkání dvou známých.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz