Smlouva s katolickou církví prošla a 17 senátorů se obrací na Ústavní soud

  9:31aktualizováno  19:20
Sněmovna schválila mezinárodní smlouvu se Svatým stolcem, který zastupuje katolickou církev. Před tím to udělal již Senát. Česká republika se tak může zařadit mezi více než šest desítek států, které takovou smlouvu mají. Většina poslanců odmítla návrh Pirátů, aby smlouvu ještě před hlasováním posoudil Ústavní soud.
Premiéra Petra Fialu přijal ve Vatikánu papež František. (9. června 2022)

Premiéra Petra Fialu přijal ve Vatikánu papež František. (9. června 2022) | foto: Twitter Petra Fialy

Na Ústavní soud se ovšem obrátí senátor Václav Láska, který dokázal sehnat 17 podpisů. Chce aby soud smlouvu s katolickou církví ještě posoudil. Láska to oznámil krátce po hlasování.

Senátoři to udělají, ještě než o podpisu smlouvy kvůli dokončení její ratifikace rozhodne prezident Petr Pavel. Prezident řekl, že do doby, než se to stane, se k podpisu smlouvy nebude vyjadřovat.

Pro smlouvu hlasovalo 77 ze 152 přítomných poslanců a bez pomoci téměř dvou desítek poslanců ANO by ji vláda ve Sněmovně nakonec ani neprosadila.

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová po hlasování řekla, že chtěla hlasovat pro smlouvu, i když se podle listiny o hlasování zdržela. „Já myslím, že tady všichni viděli, že jsem hlasovala pro, protože jsem ruku měla jasně nad hlavou,“ řekla Schillerová. Obdobně se vyjádřil další poslanec z jižní Moravy Miloslav Janulík.

Smlouvu odmítli Masaryk i Klaus, řekla místopředsedkyně za Piráty Richterová

„Smlouva, o které jednáme, nepřinese České republice nic. Neměli jsme ji za první republiky. Odmítl ji Tomáš Garrigue Masaryk. A odmítl ji i Václav Klaus,“ argumentovala při rozpravě před hlasováním místopředsedkyně Sněmovny za Piráty Olga Richterová.

Mluvila o tom, že je sama věřící evangelička a že smlouva podle ní zvýhodňuje římskokatolickou církev. „Nechci, aby měla přednost před českým právem, když nám nebude přinášet žádné výhody,“ prohlásila.

Řekla, že schvalování smlouvy by mělo být odloženo do jejího posouzení Ústavním soudem. Oficiálně to pak navrhla její kolegyně Klára Kocmanová, ale neprosadila.

„Ústavní soud tu není od toho, aby cokoli vykládal v průběhu schvalování,“ odmítl to ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS.

Není to sebevědomý krok našeho státu, odmítá smlouvu poslankyně vládního hnutí STAN

Výhrady měli i někteří vládní poslanci. „Mám pocit, že to není úplně sebevědomý krok našeho státu,“ odmítla před hlasováním smlouvu se Svatým stolcem i poslankyně vládního hnutí STAN Barbora Urbanová.

Patří mezi ty, kteří mají výhrady k pasáži o zpovědním tajemství a jeho nositelích.

Dohoda uvádí, že Česko zpovědní tajemství uznává a že pastorační pracovníci mají právo obdobné zpovědnímu tajemství. Podle odpůrců smlouvy by okruh pastoračních pracovníků mohla církev rozšiřovat a obcházet tak povinnost hlásit trestné činy.

„V případě zpovědního tajemství smlouva pouze konstatuje, že jej Česká republika uznává,“ řekl ministr Blažek.

Kritici namítají, že církev dostává volnou ruku, aby ukázala na to, kdo všechno se může odvolat na to, že má povinnost mlčenlivosti.

Být Lipavský loajální ministr, některé věci by ve smlouvě nebyly, plísnil Pirát Michálek exkolegu

„Kdybychom měli loajálního ministra a neutekl nám k ODS, tak by tam některé ty klauzule vůbec nebyly, nebo by vypadaly úplně jinak,“ kritizoval Pirát Jakub Michálek bývalého stranického kolegu, ministra zahraničí Jana Lipavského.

Pirátům vadí, že smlouva podle nich může ohrozit vyšetřování skandálů se zneužíváním dětí v katolické církvi.

Michálek také poslancům připomněl, že Česká republika je sekulární stát.

„Smlouva je z našeho pohledu problematická, protože obsahuje ustanovení, která budou mít dopad na vyšetřování trestné činnosti a zejména zneužívání dětí v rámci privilegovaných organizací, které tímto získají daleko širší a daleko silnější ochranu toho tajemství, co se děje uvnitř té organizace,“ řekl už při předchozím jednání o smlouvě.

„Smlouva nijak nemění zpovědní tajemství nad rámec právního řádu,“ prohlásil ministr Lipavský při jejím schvalování v Senátu.

Šéf diplomacie po odchodu Pirátů z vlády stranu opustil, ale zároveň zůstal ve vládě.

Ve středu Lipavského premiér a předseda ODS Petr Fiala představil jako novou posilu koalice SPOLU pro podzimní volby do Sněmovny. Měl by být trojkou na pražské kandidátce.

Smlouva bude mít větší sílu než české zákony

Smlouva se Svatým stolcem, římskou diecézí katolické církve, potvrzuje právo odmítnout vojenskou službu a z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání i provést lékařský zákrok, třeba interrupci.

I kdyby tato práva nějaká vláda chtěla zákonem omezit, smlouva se Svatým stolcem tomu bude bránit, bude mít totiž větší sílu než české zákony.

Smlouva potvrzuje, že manželství uzavřená v katolické církvi mají stejnou platnost a právní důsledky jako občanské sňatky. Česko a katolická církev podle smlouvy mají spolupracovat při ochraně a udržování kulturního dědictví.

Už v lednu smlouvu schválil Senát. Česko se přijetím smlouvy přidalo k 64 státům včetně 25 evropských, které také konkordát s katolickou církví mají.

Potvrdí to ale definitivně až Ústavní soud, na který se chtějí obrátit senátoři, jejichž podpisy sehnal Láska.

Ministři nepřišli ráno do práce. Ani jeden. Pohrdání parlamentem, fraška, říká opozice

Ještě před jednáním o smluvě se Svatým stolcem byly ráno na programu písemné interpelace. Jenže ani jeden člen vlády na ně nedorazil.

„Místo toho, abychom řešili důležité věci občanů, se kterými se na nás obrací, ať už jsou to věci, které se týkají modernizace státu, dobrých podnikatelských podmínek, jako je jednotné inkasní místo, podmínky pro investory, řešení kauzy dozimetr, různé věci, které se týkají Ukrajiny, anebo třeba problematika bydlení, drahých cen a další věci, kde by vláda měla odpovídat na ty důležité věci, tak tady ani jeden ministr není přítomen,“ podivoval se nad tím Michálek.

Poukázal na to, že interpelace jsou nástroj, jímž může opozice kontrolovat vládu. „Už to hraničí s pohrdáním parlamentem,“ zlobil se. Jeho kolegyně Richterová označila jednání vlády za skandální.

„Vláda pod vedením Petra Fialy opovrhuje Sněmovnou, jelikož ani jeden nepřišel do práce a nemohli jsme se jich ptát na témata, která trápí občany České republiky. Je to fraška,“ řekl poslanec SPD Radek Rozvoral.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.