Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schvalte program schůze k Čapímu hnízdu, doporučila ČSSD poslancům

Jízdárna v Olbramovicích ve tvaru čapího hnízda (2006–2010) od architekta... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jízdárna v Olbramovicích ve tvaru čapího hnízda (2006–2010) od architekta... | foto: GJF

PRAHA Předsednictvo ČSSD doporučilo poslancům podpořit program mimořádné schůze ke kauze Čapí hnízdo. Po pátečním jednání to oznámil předseda strany Bohuslav Sobotka. Hnutí ANO podle Sobotky musí okolnosti kauzy veřejnosti objasnit, záležitost podle něj poškozuje koaliční vládu. Předsednictvo také doporučilo poslancům podpořit pozměňující návrh poslance sociální demokracie Jana Chvojky k novele o střetu zájmů.

„Kauza hnutí ANO Čapí hnízdo poškozuje vládní koalici, vládě to neprospívá. Domníváme se, že hnutí ANO by mělo tuto věc urychleně řešit a vysvětlit tuto věc české veřejnosti,“ zdůvodnil Sobotka jednohlasné usnesení předsednictva.

O mimořádnou schůzi, na níž má předseda hnutí ANO Andrej Babiš poslancům odpovědět na otázky kolem kauzy Čapí hnízdo, požádala koncem minulého týdne pravicová opozice spolu s Úsvitem s Blokem proti islámu. Dolní komora Parlamentu k němu zasedne ve středu 23. března.

Babiš v pátek prohlásil, že doporučí poslancům za hnutí ANO, aby její program podpořili. Ještě ve čtvrtek přitom kritizoval koaliční lidovce právě za to, že chtějí vyslovit souhlas s programem mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k Čapímu hnízdu.

Je důležité, aby nejasnosti prošetřil OLAF

Sobotka už při příchodu na jednání řekl novinářům, že pokud lidovci i ANO budou chtít hlasovat pro program schůze, bude sociální demokracie postupovat v souladu s nimi. „Sociální demokracie bude postupovat tak, abychom jako koalice hlasovali o programu mimořádní schůze a o všech věcech, které se budou týkat mimořádné schůze, společně,“ uvedl.

O společném postupu koalice by se představitelé všech tří stran měli radit ještě v úterý večer. Podle Sobotky bude schůzka následovat po jednání všech poslaneckých klubů, a budou tak jasná jejich stanoviska. „Budeme postupovat v zájmu jednotného postupu všech koaličních stran,“ řekl. V usnesení rovněž stojí, že je důležité, aby nejasnosti kolem Čapího hnízda prošetřil Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) a také česká policie.

Předseda vlády, stejně jako dnes odpoledne předseda lidovců Pavel Bělobrádek, prohlásil, že vládní koalice s hnutím ANO by měla pokračovat. „Česká republika uprostřed migrační krize potřebuje silnou stabilní většinovou vládu, máme před sebou spoustu věcí, které jsme nedotáhli do konce,“ řekl premiér. Podpora zachování koalice je rovněž bodem usnesení předsednictva.

Třetím bodem usnesení předsednictva je podpora pozměňujícího návrhu poslance Chvojky k zákonu o střetu zájmů. „Návrh je v souladu s programem sociální demokracie a směřuje k tomu, abychom striktněji oddělili politickou, ekonomickou a mediální moc,“ uvedl premiér. „V tuto chvíli podporu širšího vedení sociálně demokratické strany,“ dodal.

Chvojkův návrh je druhým z řady pokusů omezit podnikání ministrů. Podobnou změnu navrhoval také Martin Plíšek z opoziční TOP 09. Babiš ve čtvrtek návrhy označil za kampaň proti sobě.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!