Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Schwarzenberg by rád pustil křeslo poslance, chce klouzavý mandát

Česko

  16:08
PRAHA - Ministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg doufá, že vláda prosadí takzvaný klouzavý poslanecký mandát pro ministry. Post poslance chce v tom případě předat nástupci a věnovat se plně řízení české diplomacie. Na první zahraniční cestu pojede nový ministr do Německa.

Prezident Václav Klaus jmenoval Karla Schwarzenbergra ministrem zahraničí. foto: ČTK

Čtěte také

Jako předseda koaliční strany byl také zvolen místopředsedou vlády. Novinářům staronový ministr popsal své plány po vstupu do Černínského paláce, kde ho uvítal končící ministr Jan Kohout.

"Nejvíc času budu samozřejmě věnovat zde práci na ministerstvu. Já doufám, že se nám podaří během tohoto volebního období prosadit zásadu klouzavého mandátu, abych mohl předat poslanecký mandát někomu jinému po dobu mého ministrování," podotkl Schwarzenberg. Byl by rád, kdyby se tato reforma vládě podařila, protože by byla prospěšná každému kabinetu.

Úřednická vláda podala na mimořádném zasedání demisi - ministr zahraničí Jan Kohout.Otazníky kolem Kohouta
Premiér Petr Nečas, který Schwarzenberga na ministerstvo doprovodil, vyzdvihl Kohoutovy schopnosti, neřekl však, zda s ním nová vláda počítá jako s velvyslancem ve Spojených státech. Mimo jiné o Kohoutovi se totiž jako nástupci velvyslance Petra Koláře v poslední době spekulovalo.

"Je jasné, že to je jeden z nejlepších kariérních diplomatů v České republice," konstatoval předseda vlády s tím, že na otázku jmenování nových velvyslanců má jeho vláda čas. Podle Schwarzenberga dokázal Kohout svou prací zlepšit obraz České republiky, který poškodil pád vlády Mirka Topolánka (ODS) v době českého předsednictví EU. Kohout se stal ministrem úřednické vlády, která přebrala řízení vlády země právě po pádu Topolánkova kabinetu. Předtím byl prvním náměstkem Schwarzenberga, který se dnešním dnem do Černínského paláce vrací.

Čtěte více

Hlavní je kontinuita
Nečas při uvedení Schwarzenberga zopakoval, že česká diplomacie počítá s kontinuitou zahraniční politiky. Počítá se silnou transatlantickou vazbou, aktivní politikou uvnitř EU, snahou o maximálně kvalitní vztahy se sousedy, zajištěním energetické bezpečnosti země a rozvojem obchodní diplomacie. Ta by měla podle Nečase být velkým příspěvkem k ekonomické prosperitě země.

Premiér Petr Nečas uvádí do funkce nového ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.

Kabinet začne příští týden připravovat vládní prohlášení, s nímž chce 10. srpna předstoupit před sněmovnu s žádostí o důvěru. Ministři se začnou seznamovat se svými resorty, Schwarzenberg, který vedl diplomacii za Topolánkovy vlády, má náskok jako zkušený. Dnes ještě ale nechtěl mluvit o svých náměstcích, je to podle něj předčasné.

Dvaasedmdesátiletý Schwarzenberg je nejstarším poslancem a ministrem.

Nejdříve do Berlína, poté do Vídně

Staronový ministr zahraničí Karel Schwarzenberg pojede na svoji první zahraniční cestu do Německa. V Berlíně bude v pondělí 19. července, příští čtvrtek 22. července zvládne ještě navštívit Rakousko. Tento čtvrtek přijme v Praze svého slovenského kolegu Mikuláše Dzurindu.

Schwarzenberg považuje vztahy se zeměmi, které sousedí s Českem, za dobré. Chce se jim ale o to víc věnovat, soustředí se proto na ně hned v úvodu svého ministerského mandátu. "Toho času jsou vztahy se sousedy dobré. A právě proto se musí pěstovat sousedské vztahy. To víte i ze soukromého života, když se o souseda nestaráte, tak ten vztah ochladne. Právě kvůli tomu, že máme dobré sousedské vztahy se musím víc o ně starat a o ně pečovat," zdůraznil ministr. Chystá se také do Polska, u něhož ale ještě termín není znám.

Ministr zahraničí rovněž v brzké době plánuje jednání v Paříži, dále se chystá 26. července v Bruselu.

Brzy na podzim se podle něj rýsuje návštěva Spojených států. V česko-amerických vztazích bude například otázkou, jaké bude případné zapojení Prahy do nově plánovaného projektu protiraketového štítu, jehož vznik Washington inicioval. Štít by měl být plně včleněn do NATO. Schwarzenberg ale konkrétní představy o české účasti nyní nemá.

Nová vláda ohlásila aktivní politiku v EU. Schwarzenberg doufá, že země EU splní svůj slib a ratifikují takzvanou českou výjimku z lisabonské reformní smlouvy. Nejspíš by podle něj mohla být včleněna do smlouvy, kterou se novým členským státem stane Chorvatsko.

Česko se v EU i nadále zaměří na podporu zemí západního Balkánu, které usilují o evropskou integraci, prioritou bude i spolupráce se zeměmi bývalého Sovětského svazu, které jsou součástí Východního partnerství. Spolupráci EU s partnerstvím zahájila sedmadvacítka loni během českého předsednictví v EU.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...