Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Schwarzenberg: Byl to vnitřní boj, ale chci být prezident

Česko

  9:00aktualizováno  12:51
Symbolicky v 9.09 začal druhý stranický sněm TOP 09. Do Hradce Králové se sjelo na 180 delegátů. V sobotu si postupně vyslechnou mimo jiné zprávu předsedy strany Karla Schwarzenberga a také zdravice hostů. V neděli pak mají na programu volbu nového vedení.

Začíná stranický sněm foto: ČTK

Nejzajímavějším bodem královéhradeckého setkání, které symbolizuje slogan "Nepostávat. Nekoukat. Makat." tak bylo definitivní oznámení kandidatury Karla Schwarzenberga na prezidenta, který se bude volit v roce 2013.


Ministr zahraničí hned ve své úvodní řeči potvrdil, že stranickou nominaci přijímá. "Po velkém vnitřním boji souhlasím s mou kandidaturu na prezidenta," řekl Schwarzenberg. Přímá volba podle něj není pravděpodobná. Delegáti sněmu následně schválili usnesení, ve kterém poslance a senátory strany zavázali Schwarzenberga nominovat.

ČTĚTE TAKÉ:


Předseda TOP 09 zdůraznil, že do nepřímé volby se rozhodl jít, i když si není jistý výsledkem. V příštím roce, tedy před prezidentskou volbou na počátku roku 2013, se ještě v senátních volbách obmění třetina senátorských křesel. Senát po ní podle Schwarzenberga bude jako "ty výborné sicilské pomeranče" - navrch úplně oranžový, ale uvnitř "krásně rudý". Proto prý při prezidentské volbě, kdy spolu hlasují poslanci i senátoři, bude existovat skoro jistá většina, která bude "daleko nalevo od středu".

Kdo by také mohl kandidovat?

Jan Fischer - expremiér a nynější viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj v únoru připustil kandidaturu v případě přímé volby. Uvedl, že by o nabídce přemýšlel, neznamená to prý ale, že by na ni automaticky kývl.

Miroslava Němcová (ODS) - předsedkyně Poslanecké sněmovny v únoru řekla, že by přijala nominaci na funkci prezidentky. Zatím však kandidaturu neoznámila, je to podle ní předčasné.

Přemysl Sobotka (ODS) - místopředseda Senátu svůj úmysl kandidovat na prezidenta oficiálně ohlásil v září. Svojí ochotou jít do souboje se ale netajil již před rokem.

"V takových okamžicích to začíná býti zase zajímavé. V takové situaci nesmí člověk předem kapitulovat, nýbrž musí jít do boje. Ukázat, že TOP 09 je strana bojovná, která se střetu nebojí," prohlásil Schwarzenberg.

Miroslav Kalousek mezi delegáty sněmu TOP 09.

Miroslav Kalousek mezi delegáty sněmu TOP 09.

Delegáti sněmu TOP 09.

Delegáti sněmu TOP 09.

Sněm ve stanu

Zástupci TOP 09 z celého Česka jednají ve vyhřívaném stanu, kde si v sobotu vyslechnou videozdravici premiéra Petra Nečase (ODS) i čtený pozdrav prezidenta Václava Klause.

Osobně se jejich sněmu zúčastní třeba předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a šéf zelených Ondřej Liška. Kromě toho je čeká čeká především programová diskuze nad dokumentem, který nese název "Prosperita".

Nedělnímu programu dominuje volba nového vedení, ovšem žádné drama se neočekává. Dosavadní lídr strany a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg totiž ještě před sněmem získal drtivou podporu regionů. Podobně silnou pozici má i první místopředseda partaje, ministr financí Miroslav Kalousek.

Vizitka Karla Schwarzenberga

10. prosince 1937 - narodil se v pražské porodnici v Bubenči jako nejstarší syn Karla Schwarzenberga a jeho manželky Antonie. Pochází z orlické větve šlechtického rodu Schwarzenbergů.

1948 - s rodiči emigroval do Rakouska. V exilu studoval v Mnichově lesnictví a ve Vídni a Štýrském Hradci práva. Má české a švýcarské občanství.

1965 - po smrti strýce Jindřicha (který jej v roce 1960 adoptoval) se v roce 1965 stal i dědicem majetku krumlovsko-hlubocké větve. Přerušil studia a začal hospodařit na rodinných statcích v Rakousku a Bavorsku.

22. dubna 1967 - oženil se; manželka Terezie, rozená hraběnka z Hardeggu (lékařka); v roce 1988 se rozvedli a v srpnu 2008 se znovu vzali. Narodili se jim tři děti - synové Jan Nepomuk Ondřej (1967), Karel Filip (1979) a dcera Anna Karolina (1968).

1985 - 1990 - předseda Mezinárodní helsinské federace pro lidská práva.

17. ledna 1990 - 11. července 1990 - předseda rady konzultantů prezidenta ČSFR Václava Havla.

11. července 1990 - 30. června 1991 - vedoucí Kanceláře prezidenta ČSFR.

1. července 1991 - 31. července 1992 - kancléř prezidenta ČSFR.

1997 - vstoupil do ODA (členem byl až do roku 2007).

Do roku 2007 - byl většinovým vlastníkem společnosti R-Presse (nyní Respekt Publishing a.s.), která vydává zpravodajský týdeník Respekt.

13. listopadu 2004 - 29. května 2010 - senátor za volební obvod Praha 6 (nominován US-DEU). Mandát mu skončil po zvolení do PS.

9. ledna 2007 - 8. května 2009 - ministr zahraničních věcí (nominovaný Stranou zelených).

11. června 2009 - oznámen jako lídr nové strany TOP 09.

28. listopadu 2009 - zvolen předsedou TOP 09.

Od 29. května 2010 - člen Poslanecké sněmovny.

Od 13.července 2010 - ministr zahraničních věcí a první místopředseda vlády.

22. října 2011 - oznámil, že se rozhodl přijmout kandidaturu na prezidenta republiky.

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat