Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schwarzenberg k elektronické evidenci tržeb: Hospoda na vsi je víc než daně

Karel Schwarzenberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRRAHA Názor Karla Schwarzenberga na elektronickou evidenci tržeb shrnuje parafráze na jedno české přísloví – lepší menší výpadek ve státní kase než pustá náves bez hospody. Předseda TOP 09 nepopírá, že malé výčepy a restaurace zaměstnávají načerno a občas schovají část příjmů. Je to podle něj ale únosná cena za společenské vyžití v místech, kde není co jiného dělat.

LN:Když odhlédneme od zahraničí, hlavním domácím programem podzimu bude elektronická evidence tržeb a obstrukce. Kde je ta míra, aby se to neobrátilo proti TOP 09 a ODS?
Dokud budeme bránit zájmy malých podnikatelů, je ta obstrukce oprávněná. Já jsem venkovský člověk a v minulých desetiletích byl náš venkov strašně poškozený. Zanikla spousta hospod a spolků. Z dětství si pamatuji, kolik hospod bylo jenom v Čimelicích. Byl Sokol, Orel, Lumír. To všechno zaniklo. České vesnice, dokud jsou obývané, a nejsou to jenom chaty „lufťáků“, mají strašně ochuzený spolkový život. Jediné, co v nich funguje, jsou hasiči a hospoda.

Sám jsem v pohostinství pracoval a řeknu vám upřímně, že malé hospody elektronickou evidenci tržeb nepřežijí. Když to zavedli v Chorvatsku, zaniklo sedm tisíc podniků. Nebo takový malý truhlář a podobné profese na to strašně doplatí. Já jsem pro to, aby se všechno dělalo elektronicky u větších podniků.

LN:Proč by to mělo malou hospodu zlikvidovat, pokud má účetnictví v pořádku, nevede dvojí mzdové účetnictví a neschovává příjmy?

Jsem realista, jinak to v malé hospodě nejde. Když mám volbu, zda stát přijde za rok o 40 tisíc na daních, nebo na vesnici zanikne hospoda, jsem rozhodně pro tu hospodu. Máte samozřejmě pravdu, ale jinak by nepřežila. Nejsou to lidi, kteří si kupují Porsche, jsou rádi, že přežívají. Pokud člověk žije pouze ve velkoměstě nebo v Čapím hnízdě, tyto problémy nevidí.

LN:To znamená, že skončíte s obstrukcemi, když vláda nechá do zákona napsat, koho se evidence týkat nebude?
Pro malé podniky a živnostníky by měl být paušál, úplné zdanění od jisté výše obratu. Velká restaurace je něco jiného, ta má svého účetního. Ale ta malá... tohle je škodlivý perfekcionismus, který se často děje. Nejradši mám námitku, že to není systémové.

LN:Pokud na to vláda nepřistoupí, kde je tedy ta míra, kdy pro TOP 09 obstrukce ještě budou mít smysl?
Do příštích voleb. Budeme bojovat, protože to považujeme za velmi škodlivé.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!