Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
18. listopadu 2010 17:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schwarzenberg k ODS: Napětí ovlivní vládu, vstřícnost nečekejte

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, v pozadí premiér Petr Nečas.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, v pozadí premiér Petr Nečas. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Pokud bude pnutí a nevraživost mezi ODS a TOP 09 pokračovat delší dobu, bude to mít vliv na vládu, řekl předseda TOP 09 a šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Koalice podle něj bude dále spolupracovat, ale jinak jeho strana nemůže od občanských demokratů očekávat nějakou vstřícnost.

Premiér Petr Nečas (ODS) trvá na tom, že komunální politika by neměla vládní spolupráci nijak ovlivnit.

Schwarzenberg reagoval na to, že v mnoha velkých městech včetně Prahy utvořily koalici ODS a ČSSD a také na to, že TOP 09 nezíská v Senátu místopředsedu. To podle Schwarzenberga naznačuje, že "to mezi stranami bude velice tvrdé". "Bude-li dole delší pnutí a nevraživost, tak to také bude mít vliv na vládu, víc k tomu teď nemohu říct," uvedl bez bližších podrobností. Důvod k personálním změnám v kabinetu v současnosti ale nevidí.

Čtěte více

Nečas: Žádné ukvapené závěry
Nečas míní, že komunální koalice vládní spolupráci neovlivní. "Nikdy tomu tak v minulosti nebylo. V letošním roce bylo koalic s účastí ODS a ČSSD uzavíráno méně než v letech 2002 a 2006. Zároveň v desítkách měst nad 10.000 obyvatel byly vytvořeny koalice s účastí TOP 09 s ČSSD, a to i bez účasti ODS a nehodláme z toho dělat žádné ukvapené závěry na celostátní úrovni," sdělil Nečas.

Premiér Petr Nečas a pražský lídr ODS Bohuslav Svoboda.

Zopakoval, že poměry na vládní úrovni jsou dány květnovým výsledkem voleb do sněmovny, koaliční smlouvou a vládním programovým prohlášením. "Výsledky koaličních jednání na komunální úrovni s tím nepohnou ani o milimetr. Pokud budeme postupovat odpovědně a profesionálně, na vládní úrovni nic nehrozí," uvedl.

Čtěte také

Mediální přestřelky
Nečas už před říjnovými volbami absolvoval sérii mediálních přestřelek na různá témata s místopředsedou TOP 09 a ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Schwarzenberg to tehdy přičítal předvolební atmosféře, v níž spolu obě pravicové strany soupeřily.

Napětí mezi ODS a TOP 09 se ale po volbách ještě zvýšilo, především kvůli vyjednávání o pražské radnici. Přestože volby v Praze vyhrála TOP 09 a ODS skončila druhá, jejich pražští zástupci společnou řeč nenašli a ODS nakonec koalici vyjednala s ČSSD. Stalo se tak proti vůli Nečase, což jeho pozici podle některých spekulací oslabí. Lídři TOP 09 premiérovi vyčetli, že se do jednání více nevložil a nedokázal prosadit spojenectví ODS a TOP 09 i v hlavním městě.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

MMA zápasník Attila Végh (vlevo) trefuje soupeře Karlose Vémolu na turnaji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...