Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schwarzenberg: Konečně máme tu trapnou záležitost za sebou

Lisabonská smlouva s podpisem Václava Klause. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lisabonská smlouva s podpisem Václava Klause. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Vesměs pozitivní reakce vzbudil u českých politiků rychlý konec, jaký udělal svým podpisem za ratifikací Lisabonské smlouvy prezident Václav Klaus. Jediný, kdo postrádal nadšení, byl Mirek Topolánek (ODS). Zůstala pachuť z jednání Ústavního soudu, pana prezidenta, EU, Paroubka i mých kolegů," řekl Topolánek.

Co říkáte na fakt, že český prezident Václav Klaus bez odkladů podepsal Lisabonskou smlouvu?

Mirek Topolánek (předseda ODS)
"Tato hra nemá vítěze. Zůstala pachuť z jednání Ústavního soudu, pana prezidenta, EU, (předsedy ČSSD Jiřího) Paroubka i mých kolegů."

Jiří Paroubek (předseda ČSSD)
"Ukázalo se, že náš uvážlivý postup ve vztahu k Václavu Klausovi byl správný. Je dobře, že pan prezident neváhal s podpisem ihned po rozhodnutí Ústavního soudu. Ústavní soud ale mohl jednat rychleji a celou tu záležitost (s Lisabonskou smlouvou) uzavřít už před rokem. ČSSD věnovala procesu ratifikace velký politický kapitál a je ráda, že smlouva nakonec byla v ČR schválena."

Vojtěch Filip (předseda KSČM)
"V tom případě splnil (prezident Klaus) dohody, které měl s vládou, že po rozhodnutí ústavního soudu už nevidí žádný důvod. Když uspěl s výjimkou vůči Benešovým dekretům, tak je spokojen. A to podepsal."

Karel Schwarzenberg (předseda TOP 09)
"Zaplať pánbůh, že to máme za sebou. To už je nekonečně trapná záležitost, konečně se to ukončilo. Nyní se můžeme opravdu s plnou silou vrhnout do práce pro budoucnost jak Evropy, tak České republiky. Když to už Klaus slavnostně slíbil, tak jsem očekával, že dodrží své slovo. Myslím, že je taky rád, že to má za sebou."

Cyril Svoboda (šéf KDU-ČSL)
"Na to je jediná reakce – konečně se tak stalo, je to dobře. Teď už by neexistoval žádný argument ke zdržování. Jsem rád, že Česká republika skončila blokaci celé Evropské unie, může se nastartovat celý proces transformace EU."

Ondřej Liška (šéf Strany zelených)
Oceňuji Klausovu korektnost, že podepsal skutečně neprodleně po vynesení nálezu ústavního soudu. Možná se to jeví malicherné, ale je to obrovský pokrok pro celou Evropu. EU by měla být díky Lisabonské smlouvě akčnější, průhlednější a také by měla mít přehlednější strukturu."

Přemysl Sobotka (šéf Senátu ČR)
"Přiznám se, že mě rychlost překvapila a pravděpodobně, ale to už jde spíše o spekulaci z mé strany, to ukazuje jeho přístup k Lisabonské smlouvě, že to podepsal tímto způsobem. Ale podpis existuje. Já osobně jsem rád, že po splnění všech podmínek, které si prezident kladl, dodržel své slovo a že připojil svůj podpis k ratifikaci obou komor."

Jana Bobošíková (šéfka Suverenity)
"Co na to říct? Je to jeho rozhodnutí. Já jsem přesvědčena, že onou výjimkou Česká republika dosáhla maximum možného, která do jisté míry zaručuje to, že nebudou prolomeny vlastnické vztahy v ČR. Takže já jsem spokojena. Ale nejsem si jista, zda to znamená také právní zajištění. Mě to nepřekvapilo, prezident je demokrat a pochopil, že moc soudní i zákonodárná v této republice se naprosto jednoznačně vydala na cestu eurohujerství."

, ,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...