Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schwarzenberg je zděšen amnestií. Na protest odešel z jednání Sněmovny

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na schůzi Poslanecké sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na schůzi Poslanecké sněmovny. | foto: ČTK

PRAHA Vicepremiéra a prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga (TOP 09) obsah amnestie, konkrétně to, že také zastavuje trestní stíhání, zděsila. Schwarzenberg dnes ve Sněmovně označil to, že premiér Petr Nečas (ODS) o ní předem neinformoval vládu, za projev nedůvěry. Schwarzenberg pak z jednání na znamení nesouhlasu s tímto postupem odešel. Proti amnestii vystoupil už dříve i druhý finalista prezidentské volby Miloš Zeman (SPOZ).

Sněmovna bude vedle hlasování o nedůvěře vládě rozhodovat i o návrhu, kterým by vyslovila "zásadní nesouhlas" s tou částí amnestie, jež zastavuje trestní stíhání. Podal jej místopředseda dolní komory a ČSSD Lubomír Zaorálek. V návrhu usnesení by poslanci také měli vyzvat kabinet, aby se zabývala dopadem amnestie na oběti.

TOP 09 o amnestii:

Šéf TOP 09 chápe prezidentovo právo amnestii vyhlásit, premiérův postup ale pokládá "za mírně řečeno chybný" a "velice ho pobouřil". Ústavní realita vyžaduje, aby byla vláda informována, řekl Schwarzenberg.

Jako první místopředseda vlády se prý o amnestii dozvěděl stejně jako ostatní obyvatelé z Klausova novoročního projevu. "Když jsem byl seznámen s obsahem, byl jsem zděšen," uvedl. Premiér dal svým postupem podle Schwarzenberga najevo, že nedůvěřuje vlastní vládě.

Celý průběh jednání můžete sledovat zde.

Předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že nevěří Schwarzenbergovu prohlášení, že o amnestii nebyl informován. "To musí být lež, protože v tomto ohledu žádná výmluva o tom, že by snad o té amnestii nikdo nevěděl, nemůže být pravdivá," řekl. Podklady podle Filipa muselo připravovat ministerstvo spravedlnosti. Michal Babák (VV) poznamenal, že Schwarzenberg měl ve Sněmovně zůstat a hlasovat proti vládě.

Otázka kontrasignace

Nečas jej hájí slovy, že amnestii musel podle ústavních zvyklostí podepsat. Také podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) patří amnestie k případům, v nichž je spolupodpis premiéra právní akt; podepsat ji tedy prý musí, ač s ní politicky nesouhlasí.

Více o postoji Petra Nečase k amnestii

Zeman se řadí k odpůrcům

Zeman už dříve prohlásil, že je zásadním odpůrcem jakékoli amnestie. V tomto případě prý o to zásadnějším, že se týká i podezření v případech takzvaných tunelářů. Zeman soudí, že rozšíření amnestie i na lidi, kteří byli viněni "z velkých zlodějin", je naprosto nepřípustné.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Pronájem venkovních skladových prostor 538 m2
Pronájem venkovních skladových prostor 538 m2

Areál Šroubáren, Libčice nad Vltavou, okres Praha-západ
17 950 Kč/měsíc