Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schwarzenberg je zděšen amnestií. Na protest odešel z jednání Sněmovny

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na schůzi Poslanecké sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na schůzi Poslanecké sněmovny. | foto: ČTK

PRAHA Vicepremiéra a prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga (TOP 09) obsah amnestie, konkrétně to, že také zastavuje trestní stíhání, zděsila. Schwarzenberg dnes ve Sněmovně označil to, že premiér Petr Nečas (ODS) o ní předem neinformoval vládu, za projev nedůvěry. Schwarzenberg pak z jednání na znamení nesouhlasu s tímto postupem odešel. Proti amnestii vystoupil už dříve i druhý finalista prezidentské volby Miloš Zeman (SPOZ).

Sněmovna bude vedle hlasování o nedůvěře vládě rozhodovat i o návrhu, kterým by vyslovila "zásadní nesouhlas" s tou částí amnestie, jež zastavuje trestní stíhání. Podal jej místopředseda dolní komory a ČSSD Lubomír Zaorálek. V návrhu usnesení by poslanci také měli vyzvat kabinet, aby se zabývala dopadem amnestie na oběti.

TOP 09 o amnestii:

Šéf TOP 09 chápe prezidentovo právo amnestii vyhlásit, premiérův postup ale pokládá "za mírně řečeno chybný" a "velice ho pobouřil". Ústavní realita vyžaduje, aby byla vláda informována, řekl Schwarzenberg.

Jako první místopředseda vlády se prý o amnestii dozvěděl stejně jako ostatní obyvatelé z Klausova novoročního projevu. "Když jsem byl seznámen s obsahem, byl jsem zděšen," uvedl. Premiér dal svým postupem podle Schwarzenberga najevo, že nedůvěřuje vlastní vládě.

Celý průběh jednání můžete sledovat zde.

Předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že nevěří Schwarzenbergovu prohlášení, že o amnestii nebyl informován. "To musí být lež, protože v tomto ohledu žádná výmluva o tom, že by snad o té amnestii nikdo nevěděl, nemůže být pravdivá," řekl. Podklady podle Filipa muselo připravovat ministerstvo spravedlnosti. Michal Babák (VV) poznamenal, že Schwarzenberg měl ve Sněmovně zůstat a hlasovat proti vládě.

Otázka kontrasignace

Nečas jej hájí slovy, že amnestii musel podle ústavních zvyklostí podepsat. Také podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) patří amnestie k případům, v nichž je spolupodpis premiéra právní akt; podepsat ji tedy prý musí, ač s ní politicky nesouhlasí.

Více o postoji Petra Nečase k amnestii

Zeman se řadí k odpůrcům

Zeman už dříve prohlásil, že je zásadním odpůrcem jakékoli amnestie. V tomto případě prý o to zásadnějším, že se týká i podezření v případech takzvaných tunelářů. Zeman soudí, že rozšíření amnestie i na lidi, kteří byli viněni "z velkých zlodějin", je naprosto nepřípustné.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!