Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schwarzenberg nemluvil o konfliktu na Ukrajině pravdu, tvrdí Demagog.cz

Karel Schwarzenberg před volebním štábem TOP 09. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg před volebním štábem TOP 09. | foto: MAFRA: Michal Šula

PRAHA Tři výroky, které k současné mezinárodní politické situaci uvedl Karel Schwarzenberg (TOP 09) v nedělních otázkách Václava Moravce, nebyly pravdivé. V případě ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka šlo o jednu odpověď, dvě pak byly zavádějící a tři neověřitelné. Tvrdí to alespoň server Demagog.cz.

Současný a bývalý ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Karel Schwarzenberg (TOP 09) v neděli debatovali v Otázkách Václava Moravce o aktuálním vývoji krize na Ukrajině, summitu NATO a situaci v Iráku a Sýrii. Server Demagog.cz ověřoval, zda byly výroky obou politiků pravdivé.

Z dvanácti vyjádření předsedy TOP 09 označil Demagog.cz tři jako nepravdivé. Jedním z nich bylo i jeho zpochybnění příměří na Ukrajině. „Dle mých informací se mají stáhnout Ukrajinci. Nikdo nepíše, že ruští vojáci se mají stáhnout. Kdyby pro obě strany platilo, že se mají stáhnout sto kilometrů, prosím. Ale když jenom jedna  ze stran, tak je to jediná možnost, že zase došlo k něčemu a bude další území okupováno,“ prohlásil Schwarzenberg.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle serveru Demagog.cz ale Schwarzenberg pravděpodobně mluvil o původním návrhu Vladimíra Putina na příměří, podle něhož mělo dojít k jednostrannému stažení vládních jednotek. Současné příměří se však řídí dohodou podepsanou 5. září v Minsku a v bodě 10 obsahuje požadavek na stažení všech nelegálních vojenských skupin, vojenského vybavení, bojovníků a žoldáků z území Ukrajiny.

Zaorálek o Islámském státu

V devatenácti výrocích Lubomíra Zaorálka zaznamenal Demagog.cz dva zavádějící, tři neověřitelné a jeden nepravdivý, který se týkal fungování Islámského státu na území Sýrie a Iráku. „No vlastně poprvé v historii se stalo něco takového, že my jsme svědky toho, že se transformovala teroristická skupina do něčeho, co se podobá státu. To tady ještě nikdy nebylo. Jako když si vezmete Al-Káidu, tak vlastně parazitovala třeba na Talibanu. Ta teroristická skupina má dneska poměrně velké finanční zdroje, dokonce má poměrně sofistikovanou vojenskou techniku úrovně, kterou jsme u takových skupin nikdy neviděli,“ řekl Zaorálek v České televizi.

Demagog.cz

  • Nezávislý projekt se soustředí na ověřování výroků v politických diskuzích. Pravidelně ověřuje Otázky Václava Moravce, Hyde Park ČT24, v období voleb do Evropského parlamentu se soustředil také na ověřování předvolebních debat kandidátů do Evropského parlamentu.
  • Projekt je držitel několika ocenění: Ceny za inovativní online žurnalistiku, ReStart Česko – Online řešení pro společenskou změnu a dvou křišťálových lup v kategorii Projekt roku a Veřejně prospěšná služba.

To ale není podle serveru Demagog.cz pravdou, protože některé organizace označované jako teroristické byly součástí vládních struktur s vlastním územím. Jako příklad uvádí Hizballáh, který je na seznamu teroristických organizací USA, Izraele, Egypta i EU. Ten patří mezi dvě hlavní šíitské politické strany v Libanonu a aktuálně má zastoupení ve vládě i parlamentu a dříve kontroloval rozsáhlá území především jižního a severovýchodního Libanonu.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...