26. června 2013 11:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schwarzenberg: Nová vláda vznikla proto, aby si Zeman prosadil Klausovou

Na pietní akci v obci Ležáky přijel také Karel Schwarzenberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na pietní akci v obci Ležáky přijel také Karel Schwarzenberg. | foto: ČTK

PRAHA Spor o velvyslance mezi Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) a prezidentem Milošem Zemanem má jasného vítěze. Nejen, že odstupující ministr zahraničí bude muset přihlížet vyslání Livie Klausové na Slovensko a Vladimíra Remka (KSČM) do Ruska, ale nakonec si nedokázal prosadit ani Alexandra Vondru na velvyslanectví v Izraeli. "Nelituji toho," říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Schwarzenberg.

Lidovky.cz: Nový premiér Jiří Rusnok řekl, že ve vyslání paní Klausové na Slovensko a pana Remka do Moskvy nevidí problém.
O tom jsem nepochyboval. K tomu ostatně tato vláda byla ustanovena, aby splnila veškerá přání pana prezidenta. Jeho cíl je naprosto jasný.

Rusnok sestavuje vládu:

Lidovky.cz: Nevnímáte to jako svou politickou prohru?
Proto prezident chtěl mermomocí tuto vládu vyhodit. Mírně řečeno, trochu neobvyklým způsobem. On to také jasně řekl. Takže se nedivím, že to udělal a čekám, že mu ta nová vláda bude ve všem poslušná.

Lidovky.cz: Přece jen jste však propásl možnost vyjednat alespoň nějaký kompromis. Vláda pana Rusnoka s největší pravděpodobností Alexandra Vondru (ODS) do Tel Avivu nevyšle.

Nečas: O velvyslancích by Rusnok rozhodovat neměl

"Vláda bez důvěry by neměla činit žádná závažná rozhodnutí. A jmenování velvyslanců poměrně závažné rozhodnutí je."

Petr Nečas, premiér v demisi

Nelituji toho. Podívejte se, celý život nemám kladný vztah ke kompromisu. Budiž panu Zemanovi k jeho chvále řečeno, že jasně pravil, že mu nejde o to či ono velvyslanectví, ale o pravomoc velvyslance jmenovat.

Lidovky.cz: V případě, že Miroslava Němcová (ODS) nakonec dostane příležitost a sestaví vládu, která získá důvěru sněmovny, vrátíte se zřejmě na ministerstvo zahraničí. Došlo by ke změně vyslaných velvyslanců?
Nikdy si nelámu hlavu s tím, co by kdyby. To mě moc nezajímá.

khuKarel Hrubeš

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!