6. dubna 2013 18:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schwarzenberg: Připravuji se na opozici. Kalousek: Přece nebude říkat, že vyhrajeme

Briefing po jednání ODS, TOP 09 a VV o nové vládě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Briefing po jednání ODS, TOP 09 a VV o nové vládě | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Karel Schwarzenberg počítá s tím, že po příštích volbách zasedne v opozičních lavicích. Oproti tomu komunistům předpověděl podíl na vládní moci, ať už přímý, či nepřímý. Šéf TOP 09 slova pronesl v sobotním vydání Lidových novin, jeho spolustraníci je raději zmírnili.

Ministr zahraničí v rozhovoru připustil, že by nakonec mohl post velvyslance v Moskvě obsadit komunistický europoslanec Vladimír Remek. "On není moje první volba, ale pohybujeme se v rámci demokracie, komunisti jsou významná strana, budou asi v přímé nebo nepřímé koalici po volbách ve vládě. I s tím musím počítat," argumentoval.

ČTĚTE TAKÉ:


S námitkou, že zbytečně vyklízí pozice, Schwarzenberg nesouhlasí. "Je to jen střízlivý odhad faktů. Podívejte se do průzkumů. Já se spíš připravuji na to, že v druhé polovině příštího roku zasednu v opoziční lavici," předpověděl.

Přece nebude říkat, že vyhrajeme

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek pesimistická slova zlehčuje. "Pan předseda Schwarzenberg miluje překvapení, tak přece nebude rok před volbami říkat, že ty volby vyhrajeme," řekl serveru Lidovky.cz. Spíš než šprýmař je Schwarzenberg podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Petra Gazdíka realista. "Nikdy se nepokoušel nic přikrášlovat a momentální nálada voličů jiné povolební scénáře nerýsuje. Naším úkolem je tu situaci změnit a já věřím, že to dokážeme, v tom jsem větší optimista než on," myslí si Gazdík.

Podobný názor má i poslankyně Helena Langšádlová. "Pan předseda v prezidentské volbě prokázal, že je bojovníkem usilujícím o vítězství do poslední chvíle, jako zkušený politik a moudrý člověk ale musí připustit uvedený scénář. Nejzávaznějším rizikem je ale možná ústavní většina levice," varuje.

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg

O výsledek se popereme

Poslance Stanislava Polčáka šéf TOP dokonce temnými vyhlídkami povzbudil. "Motivuje tím nás i naše voliče. Víme, že bitva příští rok bude složitá, udělali jsme chyby, ale ubezpečuji, že to není vyklízení pozic, možná popis reality dneška, ale o výsledek voleb se popereme," slibuje. Vlasta Parkanová zase míní, že předseda TOP 09 nesnižoval ambice strany ve volbách. "Chtěl především vyjádřit, v jaké vládě nebudeme," interpretuje výroky.

TOP 09 se podle březnového průzkumu stranických preferencí daří, podle agentury STEM těží ze Schwarzenbergovy popularity z prezidentské volby, díky níž by získala by 44 mandátů, což je po ČSSD druhý nejlepší výsledek. Jenže další pravicová strana, ODS, naopak zaznamenává setrvalý odliv voličů, s 22 mandáty se umístila až na čtvrté příčce za KSČM s 36 mandáty. Když se však zisk komunistů sečte s 84 mandáty vítězných sociálních demokratů, strany by ve sněmovně získaly 120 mandátů. 

ogoOndřej Golis

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!