Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Schwarzenberg sdružuje, nerozděluje, vyzývají k jeho volbě osobnosti

Česko

  15:20
PRAHA - Karel Schwarzenberg je osobnost, která by jako hlava státu občany sdružovala, nikoliv rozdělovala. V další výzvě za jeho zvolení prezidentem to uvedly dvě desítky veřejně známých podporovatelů.

Karel Schwarzenberg je osobnost, která by jako hlava státu občany sdružovala, nikoliv rozdělovala. V další výzvě za jeho zvolení prezidentem to uvedly dvě desítky veřejně známých podporovatelů. foto: Josef Kopecký, Mafra

Mezi autory Druhé výzvy tříkrálové jsou mimo jiné sociolog Ivan Gabal, hudebník Michael Kocáb či někdejší politici Jan Ruml a Fedor Gál. Schwarzenberg (TOP 09) se ve druhém kole prezidentských voleb 25. a 26. ledna utká s Milošem Zemanem (SPOZ).

ČTĚTE TAKÉ:

"Volíme již třetího prezidenta svobodné České republiky, která potřebuje více hospodáře než ekonoma, více zdvořilého gentlemana než ironického samotáře," stojí ve výzvě, kterou přečetl někdejší mluvčí Václava Havla Ladislav Špaček. "Chceme státníka, který by českou společnost opět a znovu stmelil a Českou republiku budoval jako vlast všech, kdo v ní žijí, ať již se jim daří lépe nebo hůře. Zvolme proto této zemi státníka a nejen politika. Zvolme Karla Schwarzenberga."

Svěrák i Wagnerová

Výzvu spolu se čtveřicí iniciátorů představili například herec a scenárista Zdeněk Svěrák, textař Michal Horáček, senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, někdejší předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová, psycholog Slavomil Hubálek nebo bratr exprezidenta Havla Ivan.

Před prvním kolem prezidentské volby se přes 500 osobností - včetně režiséra Miloše Formana, herce Jan Třísky nebo olympioničky Věry Čáslavské - podepsalo pod dokument Výzva tříkrálová za zvolení Schwarzenberga. Při pondělní akci chtěli její signatáři předložit veřejnosti další argumenty, proč pětasedmdesátiletého politika volit.

Odbory chtějí Zemana

Pro Českomoravskou konfederaci odborových svazů je Karel Schwarzenberg, který je místopředsedou vlády, jako prezidentský kandidát nepřijatelný. Popřela by tak prý smysl všech svých protestů proti vládním reformám. Odbory prakticky doporučily volit na Hrad Miloše Zemana, přihlásil se k jejich plánu pro Česko. Na tiskové konferenci stanovisko centrály přednesl její předák Jaroslav Zavadil.

Předáci svazů se na radě ČMKOS shodli na tom, že pro odbory je nepřijatelné Schwarzenberga "preferovat, protože by tím popřely smysl všech svých demonstrací" proti vládním reformám. Podle Zavadila mají "plusy i minusy" oba kandidáti, při rozhodování odborářů ale převážila Schwarzenbergova nynější politická role.

Předák míní, že by jako dosavadní ministr zahraničí a šéf vládní TOP 09 i jako prezident dál podporoval zákony, které by vládní koalice v parlamentu schválila.

Prezidentem se podle nich má stát někdo, kdo bude pracovat pro "budoucnost a vážnost České republiky, pro svobodu, právo a bezpečnost nás, jejích občanů". Neměl by být reprezentantem jen levice, nebo pravice, ale měl by se nad toto rozdělení povznést. Právě takovým kandidátem je podle signatářů Schwarzenberg, který by prý vhodně dokázal zastupovat i venkovské regiony země.

Hlodavci by si měli na lišáky dát pozor

Své důvody, proč podporují Schwarzenberga představily i jednotlivé osobnosti. Zdeněk Svěrák se prý díky svým zkušenostem naučil rozpoznávat lišáky. "Lišáci jsou jedinci opatřeni chytrostí a bystrým úsudkem dravců. Lišák se na vás usmívá i vás obveselí, ale vy jako zajíc nevíte, jestli vás má rád jako bytost, nebo jako pochoutku. My hlodavci bychom si měli na lišáky dát pozor," uvedl ve zřejmé narážce na Miloše Zemana.

Eliška Wagnerová zase varovala před možností návratu k době opoziční smlouvy v případě Zemanova úspěchu. Další řečníci pak kritizovali slova manželky současného prezidenta Livie Klausové o tom, že nechce, aby první dáma, která přijde po ní, mluvila pouze německy. Ohradili se také proti údajnému zneužití takzvaných Benešových dekretů ve volební kampani.

Právě kvůli Schwarzenbergovým slovům o dekretech stáhl svou podporu neúspěšný prezidentský kandidát Přemysl Sobotka (ODS). "Pokud však pan Schwarzenberg myslel své stanovisko vážně, ztrácí mou podporu," řekl pro Lidovky.cz. Schwarzenberg v televizní debatě prohlásil, že "to, co jsme v roce 1945 spáchali, by dnes bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv. Asi by se tehdejší vláda včetně prezidenta Beneše ocitla v Haagu." Později řekl, že Benešovy dekrety nelze zrušit a dějiny se nedají vrátit zpět.

ČTĚTE VÍCE:

Svou podporu Schwarzenbergovi vyjádřila také skupina asi 25 předních vědců, lékařů a vysokoškolských učitelů, jakož i více než tři desítky duchovních. S výzvou "Vinaři volí Karla" se za něj postavilo i 35 vinařství z Čech a Moravy.

V pondělí začne fungovat také telefonické centrum Schwarzenbergova týmu. Jeho příznivci z řad známých osobností z něj budou telefonovat voličům a přesvědčovat je, aby dali hlas předsedovi TOP 09. mtw ner rot

Autoři: ,