Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nechutné finále: další lživý útok na Schwarzenberga kvůli dekretům

Karel Schwarzenberg odevzdal neplatný hlas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg odevzdal neplatný hlas | foto: MAFRA: Michal RůžičkaLidové noviny

PRAHA Schwarzenbergův tým se ohradil proti pátečnímu inzerátu v deníku Blesk, který spojuje Karla Schwarzenberga s výroky, které nikdy nevyslovil. Zároveň vyzývá k tomu, aby ho lidi nevolili. Schwarzenberg kvůli tomu podává trestní oznámení. Lživý text inzerátu se týká poválečného uspořádání Československa a takzvaných Benešových dekretů.

"Je to svinstvo," řekl Schwarzenberg o inzerátu. Jeho tým dospěl k názoru, že inzerát porušuje volební zákon a je možná šířením poplašné zprávy, řekl mluvčí Marek Pražák. Volební štáb jeho rivala Miloše Zemana se od inzerátu distancoval a sdělil, že s ním nemá nic společného.

"Zmiňovaný inzerát svými náležitostmi nevybočuje mezi ostatními předvolebními inzeráty, které se objevují napříč českými médii," komentovala inzerát Kateřina Kuchařová z vydavatelství Ringier. ON-LINE REPORTÁŽ Z PRŮBĚHU DRUHÉHO KOLA PREZIDENTSKÝCH VOLEB SLEDUJTE ZDE.

V inzerátu, který vyšel v deníku Blesk, se mimo jiné píše "Nevolte Karla Schwarzenberga".

Inzerát v Blesku

Inzerát v Blesku

Stojí tam například, že řekl, že by měl být prezident Edvard Beneš podle dnešních zákonů postaven před Haagský tribunál pro válečné zločince. Dále v něm stojí, že šéf TOP 09 považuje poválečný odsun Němců za nespravedlivý, aniž bere na zřetel mnichovský diktát, a považuje Benešovy dekrety za neplatné.

Podobné argumenty používal vůči Karlu Schwarzenbergovi opakovaně Miloš Zeman v prezidentských debatách a Schwarzenberg mu je vždy vyvracel. Ve čtvrteční televizní debatě usvědčila Zemana z nepravdy i Česká televize. Zeman ttotiž před pár dny citoval mluvčího sudetských Němců Bernda Posselta, který se údajně v Süddeutsche Zeitung vyjádřil pochvalně o Schwarzenbergovi. Posselt však České televizi sdělil, že se k situaci vůbec nevyjádřil.

Poté, co Česká televize odvysílala Posseltovo tvrzení, Zeman obrátil a řekl, že Posselta necitoval ze Süddeutsche Zeitung, ale z webového portálu Britské listy. Ani tady však Zeman nemluvil pravdu - server Britské listy okamžitě Zemanova slova dementoval: "Britské listy se musí ohradit proti tvrzení Miloše Zemana v prezidentské diskuzi na ČT 24, že zveřejnily informaci ze Süddeutsche Zeitung o podpoře Bernda Posselta kandidátovi na prezidenta Schwarzenbergovi. Není to pravda. Jméno Posselt použily Britské listy naposledy 30. 05. 2012," napsaly Britské listy na svém portálu.

Štáb Miloše Zemana (SPOZ) se od inzerátu distancoval a sdělil, že s ním nemá nic společného. Podle vydavatelství Ringier Axel Springer CZ ho zadala agentura Mindshare pro klienta advokáta Vladimíra Zavadila. Zemanova mluvčí Hana Burianová uvedla, že ani s Mindsharem ani se Zavadilem štáb nespolupracuje.

Pomlouvačnou inzerci chtěl zadavatel protlačit i do regionálních deníků vydavatelství Vltava-Labe-Press. Deníku Aktuálně.cz to potvrdil ředitel inzerce Daniel Pečenka s tím, že kontrakt odmítli.

Vydavatelství Ringier Axel Springer až po mediálním tlaku uvedlo, že zadavatelem je mediální agentura Mindshare pro klienta JUDr. Vladimíra Zavadila. Podle serveru Aktuálně.cz to potvrdil i samotný Zavadil. "Domnívám se, že výroky nejsou pomlouvačné, ale byly řečeny dne 17.1. 2013 v televizní debatě na ČT1. Nikoho jsem nechtěl, ani nechci poškozovat," napsal redakci Aktuálně.cz.

CO ŘÍKÁ O INZERCI ZÁKON O PŘÍMÉ VOLBĚ:

§ 35

(3) Propagace nebo volební agitace šířené prostřednictvím komunikačních médií musí obsahovat informaci o jejich zadavateli a zpracovateli; to platí obdobně i pro sdělení v neprospěch kteréhokoli kandidáta na funkci prezidenta republiky.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.