Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Schwarzenberg vysvětloval Hanákové jednání s Mathém, nic jí nevytkl

Česko

  14:17aktualizováno  15:40
PRAHA - Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg vysvětlil ministryni kultury Aleně Hanákové okolnosti svého jednání s bývalým rektorem Akademie múzických umění Ivo Mathém. Po schůzce Hanáková řekla, že její práci předseda vládní strany nic nevytkl a Schwarzenberg sám poznamenal, že k Hanákové výhrady nemá. Hanákovou do vlády poslalo partnerské hnutí TOP 09 Starostové a nezávislí.

Ministryně kultury Alena Hanáková foto:  František Vlček, Lidové noviny

Ministr zahraničí a vicepremiér Schwarzenberg se tento týden soukromě sešel s někdejším ředitelem veřejnoprávní televize Mathém, který nyní skončil ve funkci rektora Akademie múzických umění.

Možnost je "vysoko ve vzduchu"
Mathé pak v médiích naznačil, že "vysoko ve vzduchu" je možnost jeho nástupu do čela ministerstva kultury. O Mathém se před více než rokem uvažovalo jako o možném nástupci tehdejšího ministra kultury Jiřího Bessera (STAN), Mathé v té době funkci odmítl, do vlády pak přišla nyní odbornou veřejností často kritizovaná Hanáková.

"My jsme si jen vyříkali, jak k čemu došlo. To bylo vše. Já k ní vůbec nemám výhrady," řekl předseda TOP 09.

ČTĚTE TAKÉ

Hanáková, která se o jednání Schwarzenberga s Mathém dozvěděla jen z médií, před páteční schůzkou dávala najevo, že se jí podobný postup nelíbí. "Slovo fér ani říkat nebudu, protože co je v politice fér. Ale myslím si, že tak by se to dělat určitě nemělo," uvedla před setkáním.

"Bylo to nešťastné"
Po schůzce připustila, že se omluvy dočkala. "Nečekala jsem nic jiného. Jeho postoj je velmi solidní. Že to bylo nešťastné, to říkal on sám, a tím také začal," řekla Hanáková o Schwarzenbergovi. Překvapilo by ji prý víc, kdyby podobné vyjádření omluvy nezaznělo. Na schůzce se prý předseda TOP 09 zajímal o vize její práce na ministerstvu pro další období.

Karel Schwarzenberg

Uvedla také, že se Schwarzenbergem si situaci vysvětlila. "V tuto chvíli je to tak, že se v zásadě nic nemění," dodala. Pokud by změna v čele ministerstva měla nastat, bude to podle ní věcí jednání mezi předsedou hnutí STAN Petrem Gazdíkem a předsedou TOP 09 Schwarzenbergem.

Z Gazdíkovy strany přitom Hanáková cítí silnou podporu. "Petr Gazdík je člověk, který za námi stojí velmi pevně. Je to taková naše opora v zádech," dodala.

Podle Gazdíka je setkání s předsedou TOP 09 v plánu někdy na počátku příštího týdne. "Zda paní ministryni potvrdíme v té funkci, nebo se domluvíme a budeme hledat jiného kandidáta, to je otázka až dalšího jednání," řekl.

Hanáková si za svou činností na ministerstvu stojí. Její práce tam prý je - přes špatný mediální obraz - dobrá.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!