Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Schwarzenberg útočí na Stráského: Jedná v zájmu byznysmenů

Česko

  11:38
Vicepremiér Karel Schwarzenberg vystupňoval přestřelku ohledně sporů o těžbu v­šumavském národním parku.

Karel Schwarzenberg. foto:  František Vlček, Lidové noviny

V rozhovoru pro LN ostře zaútočil na současného ředitele parku Jana Stráského. Schwarzenberg, mimo jiné vystudovaný lesník, tvrdí, že Stráského kroky jsou ovlivněny zájmy vlivných regionálních byznysmenů. A že by měl zvážit setrvání ve funkci.

"Chce pohádkový park s hustými lesy. Je k tomu tlačen i obcemi, které by chtěly národní park zrušit a zřídit tam sjezdovky, usadit tam developery... Stráský byl turistický funkcionář, který nemá znalosti ani lesníků, ani ochránců přírody. Být jím, zamyslel bych se, jestli mám ještě kompetenci to zvládnout," říká Schwarzenberg.

Čtěte o sporu o kůrovce

Naznačuje přitom, že za nitky v­zákulisí tahá "ilegitimní hlubocký kníže" Pavel Dlouhý z ODS. "Jako Dlouhý má dlouhý prsty. V­jižních Čechách se v lesnictví bez Dlouhého nic neděje. A on ví, že z pošumavských lesů je velmi kvalitní dříví," podotýká Schwarzenberg.

Reakci ředitele NP Šumava Stráského se LN včera nepodařilo sehnat. Že by park do budoucna měly nahradit sjezdovky či bytová výstavba, za něj odmítl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), který si Stráského do funkce vybral. "Moc bych si přál, aby se předseda TOP 09 ve svém názoru mýlil. Věřím, že starostové obcí jeho i veřejnost přesvědčí o skutečných představách života a rozvoje parku," vzkázal LN Chalupa.

PODÍVEJTE SE JAK KŮROVEC DECIMUJE ŠUMAVU

Pohled na kůrovcem zničenou Šumavu. Mezi hnědošedými uschlými stromy se stále nachází zdravé stromy. Správa šumavského parku však varuje, pokud se rázně nezakročí, mohou i tato zelená místa brzy zmizet.

Rozsáhlý rozhovor s Karlem Schwarzenbergem čtěte v sobotních Lidových novinách